(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Psí závislost na adrenalinu

Psí závislost na adrenalinu

Pes a pohyb, to jsou dvě věci, které jdou neodmyslitelně k sobě. Ovšem staré dobré pořekadlo tvrdí, že všeho moc škodí, a bohužel to platí i v tomto případě.

Jak je to se závislostí na adrenalinu?

Možná jste někdy slyšeli o závislosti na adrenalinu, která se může u některých psů vytvořit. Jedná se v podstatě o závislost na pohybu jako takovém, který je ovšem nejčastěji spojen s lovem. Psi, které chováme, však neznají lov, který praktikovali jejich předci. Dnešní lov se omezil pouze na chytání míčků, létajících talířů či klacků.

dog-1132777_960_720

Proč pes stále běhá za míčkem?

Při těchto aktivitách dochází v těle psa k nahromadění adrenalinu, který mu slouží především pro to, aby co nejrychleji vystartoval z místa a dohnal lovenou kořist, tedy například míček. Bohužel u psa již následně nedojde ke klidové fázi, kdy si ulovenou kořist v klidu zatáhne někam do bezpečí, kde jí sní. V dnešní době kořist z pryže po odevzdání páníčkovi opět bleskurychle vystřelí do prostoru, a je zapotřebí jí opět ulovit.

Při neustálém opakování takových hodů dojde k nahromadění takových dávek adrenalinu v těle psa, až na něm začne být závislý. Projevy závislosti poznáte především díky okamžitému bystření v momentě, kdy je pomyslná kořist zpozorována, chvěním, neustálým kňučením a dožadování se opakování loveckého dobrodružství. V nejhorších případech pak pes upadá do stresu a je výrazně nečinný.

pexels-photo-128227

Jak psa zklidnit?

Řešením těchto problémů jsou vyvářené aktivity, které se soustředí jak na fyzický, tak i na mentální výdej. Mentální výkony pes podává především při nejrůznějších čichových aktivitách, učení se novým povelům či při běžném a majitelem nekontrolovaném chování psa například na zahradě. Právě tyto činnosti mu pomohou alespoň trochu zmírnit závislost na pohybové aktivitě a je možné dosáhnout i návratu k běžnému chování psa. Vše ovšem vyžaduje čas a trénink, a především omezení pohybových aktivit, při kterých pes loví házené předměty.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *