(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Jak správně pečovat o psího seniora?

Jak správně pečovat o psího seniora?

Máte doma psa, který přichází do seniorského věku? Pejskové v pokročilém věku vyžadují jinou péči než štěňátka či psi ve středním věku, kteří jsou velmi aktivní. Stejně jako my i pejskové si zaslouží speciální péči, my si dopřáváme doplňky stravy, více odpočinku a umírněný pohyb, tak proč ne naši pejskové?

Kdy se pes stává seniorem?

Průměrný věk psa se odvíjí podle druhu a velikosti plemene. Rozlišujeme plemena dlouhověká a krátkověká. Dlouhověkým plemenem jsou např. jezevčíci či voříšci, krátkověkým jsou například německé dogy. Samozřejmě záleží i na velikosti plemene, ta největší bohužel řadíme mezi ty krátkověká. Ovšem vše záleží na celoživotní péči, genetických predispozicích a stravě. Vykrmený jezevčík bez pohybu se může dožít nižšího věku než opečovávaná doga. Průměrný věk je u malých a středních plemen kolem 12 až 13 let (malá plemena váží 5 – 12 kg, střední 12 – 25 kg). Velká plemena, která přesahují váhu 25 kg se dožívají věku kolem 11 let a obří plemena se běžně dožívají 8 let. Seniorský věk je tudíž u každého plemena jiný, nyní to už můžete sami posoudit.

2368475639_b48c85434a_b

Potrava a péče pro psího seniora

Každý pes stárne, stejně jako my lidé a se stářím dochází k snížení pohybové aktivity, řídne jim srst, zhoršuje se sluch a zrak, nastávají potíže s chrupem. O psa byste měli začít pečovat odlišným způsobem. Základem je změna jídelníčku, který doplní dostatečný poměr bílkovin, vitaminů a minerálních látek. Starší pes má již menší výdej energie, proto je vhodné upravit krmné dávky. Dopřejte vašemu pejskovi speciální krmivo pro seniory, které můžete doplnit i o doplňky stravy, které podpoří zdraví kostí růst srsti. Uvědomte si také, že pejsek může jednodušeji onemocnět, starejte se více o jeho pohodlí a dostatek tepla, aby neprochladl. Také ho častěji sledujte, se stářím se objevují různé nemoci, které vypozorujete na základě příznaků, např. velká žízeň, časté močení a hubnutí značí sníženou funkci ledvin a jater. Nezanedbávejte svého pejska ani ve stáří, kdy vás nejvíce potřebuje.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *