(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Teraristika / Jak si ochočit osmáka degu?

Jak si ochočit osmáka degu?

V předešlém článku jste se dozvěděli základní informace o chovu osmáka degu. Dnes se zaměříme na jeho ochočení. I když je osmák degu tvor společenský, důvěře k člověku ho teprve musíte naučit. Jak postupovat při ochočení osmáka si povíme v dnešním článku.

Na co si musí osmák v novém domově zvyknout?

Kromě nového prostředí si osmák musí zvyknout především na vás. Vnímá váš pach a hlas. Během aklimatizace osmáka a zvykání na vás byste neměli křičet, poslouchat hlasitou hudbu, nekouřit a vyvarovat se prudkým pohybům.

26424216285_9385504f83_b

Jak postupovat?

Představte si, že osmák je v úplně novém prostředí a s něčím, co ještě zcela nezná a neví, jestli tomu může důvěřovat. Vezměte si kousek hadříku, otřete se do něj a dejte hadřík osmákovi do klece. Můžete osmákovi předčítat či na něj polohlasem mluvit. Po přivezení osmáka domů se nejdříve kontaktu s ním vyhněte, osmák je celý nesvůj a potřebuje klid. Po několika dnech osmákovi nabídněte pamlsek a přibližujte se k němu velmi opatrně. Postupně ho vylákávejte ven, ale pro pamlsek si musí přijít sám. Nejdříve si pamlsek jen vezme a uteče. Největší úspěch bude, až vám osmák vyleze na ruku. Osmáka z klece nikdy nevytahujte násilím, neubližujte mu a neberte ho do ruky, dokud si na vás osmák sám nezvykne. Mohli byste mu zbytečně uškodit, vytvořit šok a osmák by se vás zbytečně bál a nevytvořil by si k vám vztah důvěry.

Ochočený osmák

Ochočeného osmáka poznáte podle toho, že se od vás nechá hladit, bere vám pamlsky z ruky a když strčíte ruku do klece, vleze na ní. Existují však také osmáci, kteří se ochočit nedají. Nikdy však neberte osmáka shora, nehlaďte ho na zádech a nechytejte za ocas, upadne mu a už mu nikdy nedoroste.

O Barbora

Zkuste také

Seznamte se s jedinečným ještěrem chameleonem jemenským

Chameleon jemenský je jedním z druhů velkého chameleona, který je svým původem z Jemenu a Saúdské Arábie. …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *