(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Gastritida: Onemocnění, které postihuje mnoho psů

Gastritida: Onemocnění, které postihuje mnoho psů

Gastritida, neboli zánět žaludku, může potkat nejen vás, ale i vašeho čtyřnohého společníka. Jde o onemocnění, které je pro vašeho psa velmi vysilující. Hlavním příznakem této nemoci je časté zvracení. Pokud pes zvrací pravidelně po dobu jednoho týdne, pravděpodobně jde o akutní gastritidu. Pokud zvrací pravidelně po dobu delší než 10 dní, můžeme hovořit o chronické gastritidě. V dnešním článku si na toto onemocnění více posvítíme.

Jaké jsou příčiny akutní gastritidy?

Mezi spouštěče tohoto zánětlivého onemocnění patří především pozření zkažené stravy, cizího tělesa, rostlinné látky, velkého množství chlupů či prosté přejídání. Důvodem však může být i alergie, požití toxických látek, léčiv či infekční vlivy, máme na mysli virové, bakteriální a parazitární.

Jaké jsou příčiny chronické gastritidy?

Příčinou chronické artritidy může být opakovaní chyb ve stravování, které byly zmíněny v seznamu výše. Pokud se bude váš pes stále přejídat, jíst zkažené potraviny, věci, toxické či chemické látky, které mu opravdu ubližují, může si vypěstovat chronickou gastritidu. Důvodem může být také zánětlivé onemocnění střev či rakovina žaludku.

Hlavní příznaky zánětu žaludku

První, čeho si jistě hned všimnete, je zvracení. Při zánětu žaludku se zvracení stále opakuje. Po opakovaném zvracení přichází zvracení jídla spolu s krví, příznakem je nechutenství, celková slabost, úbytek hmotnosti, průjem a černá stolice, která obsahuje již natrávenou krev. V takovýchto případech ihned vyhledejte veterináře, aby stihl vašeho psa zachránit.

Jak je to s léčbou?

Pokud veterináře navštívíte hned po počátečních příznacích, které ukazují na zánětlivé onemocnění žaludku, dá se zánět ještě vyléčit. V horších případech už ani veterinář nemůže psa zachránit. Základem je naprostý odpočinek zažívacího traktu, nesmí se tedy podávat nic ústy, až po čase se začíná s malými doušky vody a dietou. Pomoci mohou i léky, které snižují frekvenci zvracení a léky zabraňující tvorbě kyselin v žaludku. Podávají se také léky, které zklidňují zažívací trakt. S dostatkem odpočinku, postupným příjmem tekutin, potravy a podpůrnými léky bude váš pes znovu brzy fit.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *