(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Akvaristika / Seznamte se s piraní a jejím chovem

Seznamte se s piraní a jejím chovem

Piraně zná pravděpodobně každý z nás, ať už z filmu o plavbě na Amazonce či z hrůzného vyprávění. Piraně jsou však nádherné ryby, které můžete chovat i vy ve svém akváriu. Seznamte se s piraní blíže a naučte se něco o jejím chovu. 

Piraňa obecná

Piraňa je dravá ryba, která pochází z čeledi tetrovitých. Jejím domovem jsou mohutné říční toky v Jižní Americe, tedy od Venezuely po Argentinu. Hojně se vyskytují například v Amazonce. Piraňa může dorůst délky až 30 centimetrů a vážit až 4 kg. A proč v nás vzbuzuje piraňa pocit nebezpečí? Zvláště proto, že se jedná o dravce, který se živí výhradně čerstvým masem. Mladé piraně si dopřávají korýše a dospělí jedinci dokonce loví ptáky, hlodavce a další savce. Ale nebojte se, piraně nejsou pro člověka příliš nebezpečné, pouze v případě, že by se plavil po Amazonce, stav vody by byl nízký a piraně by měly málo přirozené potravy.

Kanibalismus

Mezi piraněmi dochází také často ke kanibalismu, v případě, že není dostatečné množství potravy. Co je ještě zajímavé je to, že piraně potravu nemohou žvýkat, ale vytrhané kusy masa polykají celé. Tímto způsobem ze své kořisti vytrhají veškeré maso a zbude jen holá kostra. Piraně se dokáží velmi rychle rozmnožovat a samice v průměru naklade až 1000 jiker.

Chov

I přes pověst piraní se stávají často součástí domácích akvárií. Jejich obsah chov si může dovolit každý, kdo jim vytvoří vhodné podmínky a má dostatek financí. Piraně v akváriu potřebují dostatečné množství úkrytů a stinná místa. Důležitá je také silná filtrace, jelikož z masitého krmení vzniká velká řada nečistot. Důležitým bodem je především dusíkatých látek v akváriu, jakmile začnou stoupat, piraně se stávají agresivnějšími a navzájem se začnou požírat, až zbude jen nejsilnější jedinec. Dopřejte piraním vše, co potřebují, aby byl jejich život co nejdelší.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Barbora

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *