(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Teraristika / Bazilišek páskovaný: Originální zvíře, které umí běhat po vodě

Bazilišek páskovaný: Originální zvíře, které umí běhat po vodě

V dnešním článku se seznámíme s jedním velmi zajímavým ještěrem z řádu šupinatých. Tento ještěr pochází ze severozápadní Kolumbie a vyskytuje se také na Kostarice. Přezdívá se mu Ježíšova ještěrka, tušíte o koho jde?

Bazilišek páskovaný

Zvíře, které máme na mysli, je právě bazilišek páskovaný. Svou přezdívku získal podle zvláštní schopnosti, kterou aplikuje na vodní hladině. Dokáže totiž díky svým zadním nohám běhat po vodní hladině rychlostí až 100 km/h. Bazilišek se rozeběhne a pokud je menšího vzrůstu, zvládne přejít délku 10-20 metrů. Čím je bazilišek větší, tím menší vzdálenost uběhne. Jelikož bazilišek žije nejčastěji u vody, má ji velmi rád a potřebuje ji, běh užívá při ohrožení a útěku před nebezpečím. Pomáhá si otevřenými blánami na zadních nohách, tudíž se vody dotýká větší plochou a dokáže se udržet nad hladinou.

Jak baziliška poznáte?
1280px-brown_basilisk_sunbathe

bazilišek je zajímavý ještěr. Samci dorůstají délky kolem 60 cm, samice jsou o něco menší. Ve volné přírodě se bazilišek v průměru dožívá 5 let, pokud budete mít baziliška doma, může se však dožít až 8 let. Bazilišek má na celém těle tři hřebeny, jeden na hlavě, druhý na zádech a třetí na ocase. Samec má vždy tyto hřebeny větší. Obvykle jsou baziliškové zbarveni hnědě a zdobí je černé pruhy, které jsou na bocích a hřbetě. Nechybí jim ani světlé pruhy, které je zdobí od očí až k zadním nohám. Na bazilišcích si také všimnete dlouhých prstů s ostrými drápy, které baziliška chrání. Baziliškové jsou také velmi mrštní a jejich jedinečná schopnost běhu po vodě je až fascinující.

Chov bazilišků

Jelikož mají baziliškové velmi rádi vodu, je pro ně vhodnější akvaterárium, i když v běžném teráriu s miskou vody to také zvládnou. Baziliškové se chovají samostatně nebo ve skupinkách. V teráriu pro bazilišky (rozměr min. 150x60x150 cm) by neměl chybět zdroj UVB záření a výhřevná žárovka. Důležitá je také dostatečná vlhkost vzduchu (70-80%) a dostatečné rosení terária a zvířat. Nezapomeňte ani na množství rostlin, která jsou pro ně přirozená, jako je fíkus či filodendron a větve na šplhání.

O Barbora

Zkuste také

Jak si ochočit osmáka degu?

V předešlém článku jste se dozvěděli základní informace o chovu osmáka degu. Dnes se zaměříme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *