Seznamte se dnes s spolu s námi s pestře zbarveným ptákem z čeledi papouškovitých ara arakangou, který vás okouzlí svým jedinečným vzezřením. Mezi papoušky je jeden z největších a nejnápadnějších. Ve volné přírodě ho můžete vidět už jen v Mexiku, Střední Americe či na severu Jižní Ameriky. Přirozeným domovem mu jsou deštné lesy, savany a plantáže.
Základní informace
Papoušek ara arakanga dorůstá délky skoro jednoho metru. Více než polovinu z této délky představuje dlouhý ocas, který je pro ary typický. Váží přibližně jeden kilogram. Po prvním pohledu si všimnete nádherného zbarvení opeření, převažuje jasně červená barva, která přechází až ve zlatožlutou, zelenou a modrou. Pohlaví u ary je podle vnějších znaků nerozlišitelné. Ara se dožívá 40 až 50 let, v zajetí až 75 let. Žije v trvalém partnerském soužití a vidět ho v přírodě můžete v párech či rodinných skupinách.
Čím se ara živí?
Papoušek ara se v přirozeném prostředí živí semeny, plody, ořechy, bobulemi a jinou formou rostlinné stravy. Převážně se však živí ovocem a semeny, někdy svou stravu zpestří o nektar a jíl, který pomáhá správnému trávení. Konzumuje ovoce před tím, než uzraje.
Chov
Chov ara papoušků je pro chovatele velice atraktivní. Papoušek je nádherný a velmi inteligentní, ale náklady na jeho pořízení a následnou péči jsou opravdu vysoké. Patří totiž mezi náročné papoušky, co se chovu týče a umí být extrémně hlasitý, což mnoho budoucích chovatelů odradí. Ara od majitele vyžaduje nejen prostornou klec (nejméně 150 x 150 x 200 cm, aby ara mohl roztáhnout svá křídla), ale také velkou dávku péče a lásky. Musí být s majitelem v pravidelném kontaktu, navíc by se měli z klece pravidelně vypouštět, aby byli dostatečně socializovaní. Ara si většinou v rodině vybírá svého oblíbence, ke kterému silně přilne a bez jeho přítomnosti se psychicky trápí, strádá a ztráta takového člověka pro něj může být i smrtelnou.