Stříhání křídel není pro zkušené chovatele, žádná novinka. Že jste o tom ještě neslyšeli? Věřte, že se nejedná o nic drastického ani bolestivého. Naopak je to důležitý postup, abyste udrželi své slepičky v bezpečí. Zvlášť pokud je pouštíte do volného výběhu mimo kurník pro slepice nebo máte na zahradě třeba psa, pravděpodobně se bez toho neobejdete.
Proč je tedy důležité stříhat slepicím křídla a jak je to může ochránit?
Slepice jsou od přírody zvědaví tvorové a časem jim bude i prostorný výběh malý. Zatouží doslova vyletět z hnízda. Ať už je mají svůj vyhrazený výběh na zahradě nebo se po ní můžou volně pohybovat, vždy je tady riziko, že vám přeletí přes plot. Ohrozit je může divoké zvíře, auto na cestě nebo i váš vlastní pes. Jakmile je jednou dostanou do jejich spárů, už je nepustí. Navíc svými útěky můžou slepice ohrozit nejen sebe, ale také vaši zahradu a cokoli chutného co v na ní pěstujete.
Kdy stříhat křídla slepicím?
Ideální čas na zastřihnutí křídel je po prvním pelichání. To bývá obvykle kolem 5-6 měsíce věku slepic. Po prvním stříhání budete muset peří občas zkontrolovat a opakovat ho každých 6 až 12 měsíců, podle toho jak rychle jim peří poroste.
Jak stříhat křídla slepicím?
Nebojte se, není to nijak složíte a určitě to zvládne. Jen si k tomu přizvěte někoho, kdo vám slepičku podrží v klidu, zatímco vy budete stříhat. Ke stříhání si připravte ostré nůžky, které jsou dostatečně silné, aby přestřihly silnější peří. Slepičku držte pevně, ale jemně. Opatrně ji natáhněte jedno křídlo a najděte to správné peří. Je to to nejdelší na křídle. Peří zastřihněte asi o dvě třetiny jejich délky. Nestříhejte příliš blízko ke kořeni peří, abyste slepičku zbytečně neporanili.
Tipy pro snadné zastřihnutí křídel:
· Zastřihněte jen jedno křídlo. Když budete stříhat slepice poprvé, zkuste zastřihnout jen jedno křídlo. Tím při vzletu slepice ztratí rovnováhu a spadne.
· Když to nepomohlo, zkuste zastřihnout i druhé. Slepice jsou šikovní tvorové, o tom žádná. A tak není divu, že se najdou i takové, které se dokonce i s takovým omezením naučily létat. Proto, pokud jste slepicím zastřihli křídla a ony stále ulétávají pryč, mimo kurník pro slepice či zahradu, zkontrolujte, zda už jim peří neporostlo a nepotřebuje zastřihnout. Pokud ne, můžete zastřihnout stejným způsobem také druhé křídlo.
- Zástřih provádějte v klidném prostředí. Při odchytu se je snažte příliš nestresovat a samotné stříhání provádějte na klidném místě, kde se cítí dobře.
- Pravidelně je kontrolujte. Čas od času bude potřeba zástřih křídel opakovat. Přibližně co půl roku. To, ala záleží především na rychlosti růstu peří. A tak, když uvidíte, že jim pírka povyrostla, zase je zastřihněte.
Jak vidíte, stříhání křídel není žádný bolestivý ani složitý postup a dokáže ochránit vaše slepičky před zraněním od projíždějících aut nebo útokem zvířete.