Želva bahenní, Emys orbicularis, je jedinou volně se vyskytující želvou ve střední Evropě, tedy i v České republice. Tato krásná želvička je mezi chovateli velmi oblíbená. V dnešním článku se dozvíte, jak se o tuto želvu starat, jaké ji připravit zázemí a čím ji krmit.
Vzhled želvy bahenní
Želva bahenní se podobá suchozemským želvám svými končetinami, ale vodním želvám je podobná svým karapaxem (hřbetní částí krunýře). Samičky dorůstají až do velikosti 25 cm, samečci měří pouze okolo 15 cm. Pohlaví lze rozeznat také podle očí. Samec má oči hnědé, zatímco samice nažloutlé. Mezi prsty má želva malé blány. Krunýř je tmavý se žlutými skvrnkami.
Připravujeme terárium pro želvu bahenní
Domovem se pro želvu stává terárium, ve kterém by neměla chybět miska na krmení, nádržka s vodou, kameny, úkryt a světlo, na kterém se želvy velmi rády vyhřívají. Nádržka musí být prostorná, aby si v ní mohla želva zaplavat, ale pozor, ne všechny želvy bahenní umí plavat (například matamata). Hloubka nádržky by měla být tedy taková, aby se v ní na dně ležící želva mohla nadechnout.
Jak velké musí být terárium?
Délku terária spočítáte jednoduše, délku karapaxu vynásobíte pěti, šířka se počítá stejně a výška by měla být asi dvojnásobná. Pokud si budete pořizovat další želvu, vždy připočítejte jednu třetinu plochy. Voda v nádržce by se měla měnit jednou za tři dny. Písek v teráriu jednou týdně.
Čím želvu bahenní krmit?
Želva bahenní je dravá. Převážně se želvy krmí stravou masitou, ale nezapomínáme ani na rostlinnou složku potravy, která by měla činit přibližně třetinu. Dopřát želvě můžete larvy pakomárů, žížaly, plže i s ulitou, libové, hovězí, kuřecí či rybí maso. Rostlinnou složku může tvořit salát, tráva, květy pampelišek. Důležité je, aby strava obsahovala dostatek vitamínů A, C, D a minerálních látek. Pozor dávejte především na to, aby se želva zbytečně nepřežírala.