Chameleon jemenský je jedním z druhů velkého chameleona, který je svým původem z Jemenu a Saúdské Arábie. Tohoto zvláštního chameleona ihned rozeznáte podle velmi vysoké přilby a výrazného hrdelního hřebenu. Chameleon jemenský se v poslední době stává velmi oblíbeným mezi chovateli. Může se stát i vaším domácím mazlíčkem, který však potřebuje náročnější péči než třeba agama.
Základní informace
Samci chameleona jemenského mohou dorůst do délky až 65 cm, což je už pořádný kusanec, samice dorůstají o dost méně, jen do 45 cm. Zajímavé je, že o či chameleonů jsou na sobě nezávislé, to znamená, že chameleon se může dívat jedním okem jedním směrem a druhým okem jinam. Ocas chameleona je dlouhý a ovíjivý. Chameleon jemenský má zelenou barvu kůže, která se však mění v závislosti na náladě chameleon a okolním světle. Z citronově zelené se může chameleon zbarvit až do tmavě olivové barvy. Chameleonovi nechybí ani pruhy a skvrny zbarveny do žluté, hnědé a modré.
Život chameleona jemenského
Chameleon stále obývá horské a podhorské polopouště na jihu Arabského poloostrova. Chameleon miluje stromy, žije ve větvích akácie, na keřích, alejích či dokonce na plodinách jako je kukuřice. Zvláštní je, že je chameleon zvíře samotářská a milující jídlo. Svým dlouhým jazykem chytá ještěrky, gekoni, ale i mláďata ptáků. Dospělí chameleoni si někdy dopřejí také zelené listy, květy a plody.
Chov chameleona
Chameleona můžete mít doma v teráriu a o minimálních rozměrech 80x70x150 cm. Chameleoni se ve výjimečných případech mohou chovat také v páru, více samců chovat pohromadě nelze. V teráriu by neměly chybět větve, živé rostliny, vše po čem může chameleon šplhat. Mezi ideální rostliny patří ibišek, fíkus či voděnka. Chameleon v zajetí se živí cvrčky, sarančata, šváby, pavouky, mouchami a jiným drobnějším hmyzem. Neměli byste zapomínat ani na doplňkové vitamíny a minerály.