(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Doporučujeme / Rozdíl mezi krmením kočky a psa – proč by pes neměl ujídat kočce granule

Rozdíl mezi krmením kočky a psa – proč by pes neměl ujídat kočce granule

Máte doma kočku a k ní přibyl ještě nový člen domácnosti – pejsek? Pak zpozorněte, protože pes a kočka se stravují zcela odlišným způsobem. Pejskovi sice kočičí granule chutnají a naopak kočka si klidně pochutná na těch psích, ale ani pro jednoho to nepřináší nic dobrého.

Ačkoliv jsou oba masožravci, jejich krmivo se liší složením a jejich stravování nadále i frekvencí příjmu potravy. Psi lovili v minulosti ve smečkách a ulovenou kořist spořádali společně, pak ji dlouho trávili.

Stravovací zvyky koček a psů

Kočky jsou naproti tomu samostatní lovci. Často loví menší živočichy. Z tohoto plyne i jejich potřeba konzumovat častěji menší dávky.  Proto je možné podat kočičce plnou misku granulí a ponechat během dne. Sama bude chodit a jíst, jak bude potřeba. Obávat se přibírání nemusíte, pouze v případě špatně zvolených granulí v kombinaci s omezeným pohybem.

Zatímco pes by měl dostávat jídlo na příděl jednou až dvakrát denně. Zbytky by mu měly být odebrány. Tím se naučí jíst celé jídlo v určenou dobu a nebude se chodit „pást“kdykoliv během dne, čímž trpí jeho zažívání.

Rozdíl ve složení stravy

Rozdíl netkví samozřejmě pouze ve frekvenci a způsobu stravování, ale i složení. Kočky mají větší metabolické potřeby, proto se krmivo pro psy a krmivo pro kočky liší složením tuků a bílkovin. Psům pochopitelně kočičí granule velice chutnají, jelikož mají vysokou energetickou hodnotu, ale pejsek z nich může přibírat, což je nežádoucí. Určitě netoužíte mít doma obézního pejska.

Vyšší obsah bílkovin v krmivu pro kočky vede u pejska nejen k tloustnutí, ale i zatěžování ledvin, což je ještě horší, než pes tlouštík. Pokud máte tedy doma pejska i kočičku, vyhraďte každému místo pro krmení a kočce tak, kde se pes nedostane. A jakmile se pes nají, zbytky odeberte. Takto nebude mít ani kočka přístup ke granulím pro psa. Totéž platí pro pamlsky pro psy a kočky – každý by měl mít své.

 

O Jan Neckář

Zkuste také

Jak chránit domácí mazlíčky proti klíšťatům?

Klíšťata jsou malá a nenápadná, ale zároveň velmi nebezpečná. Tyto parazity se živí krví a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *