(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Kočky / Jak na správné odstranění klíštěte u psů a koček

Jak na správné odstranění klíštěte u psů a koček

Právě nyní začíná období, kdy byste měli začít psy a kočky chránit před útoky nenasytných parazitů. Ty začínají na vaše chlupaté členy rodiny poměrně vehementně útočit a představují pro ně zdravotní rizika. Chraňte proto psy a kočky před parazity preventivně a naučte se klíšťata také správně odstraňovat. 

Prevence

Klíčovou je v tomto případě především prevence. Tráví-li váš pejsek či kočička čas venku, snažte se jej před útoky klíšťat ochránit. Dobrou prevencí mohou být speciální obojky, ampulky, spreje či šampony. Zvolit byste měli typ ochrany podle toho, kolik času tráví venku, ale i podle délky účinnosti.

Klid, žádné oleje, ani masti!

Pokud už klíště na vašem chlupatém členu domácnosti najdete, snažte se ho správně odstranit. Během odstraňování by měl být mazlíček v klidu. V žádném případě nepoužívejte oleje, ani masti. Zvyšujete tím riziko vzniku infekce, tedy vyvrhnutí obsahu střev do rány.

Karta, kleště, pinzeta či háček

Na vyndavání klíštěte použijte speciální kartu, kleště, pinzetu nebo háček, které se dají zakoupit u veterináře, v některých lékárnách či na internetu.

Klíště uchopte co nejblíže u kůže a mírným tahem vytáhněte. Vždy zkontrolujte, zda jste klíště vytáhli opravdu celé. Pokud ne, snažte se zbytek klíštěte odstranit s pomocí pinzety.

Dezinfekce

Nezapomínejte místo po klíštěti řádně vydezinfikovat. Na to většina z nás nebere příliš ohled, přitom se jedná o důležité opatření.

Hygiena

Při vyndavání klíštěte myslete i na své zdraví, odstraňujte nejlépe v rukavicích, nikdy se ho nedotýkejte holýma rukama. Po odstranění klíštěte si také umyjte ruce mýdlem a teplou vodou. Nezapomínejte použité nástroje taktéž vydezinfikovat.

Co s klíštětem?

Klíšťata přenáší viry a bakterie. Nesnažte se je nijak rozmačkávat či pálit. Klíště můžete buď spláchnout do záchodu, popřípadě poslat do laboratoře na rozbor, kde bude klíště otestováno.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *