Králíčci jsou jedineční mazlíčci. Mají své specifické potřeby, které je nutno splnit, pak budou žít dlouhý a šťastný život. Zde je základní přehled o péči o králíka.
Zajistěte kvalitní bydlení
Zakrslí králíčci se nejčastěji v domácnosti chovají ve velkých klecích. Je hodně důležité, aby tam měli výběh. Králíci jsou hopsaví tvorečkové, takže je potřeba jim umožnit také pohyb. Neizolujte králíčka od vás a rodiny, klec umístěte do prostoru, kde trávíte čas i vy. Někde na chodbě by mu bylo smutno, ideální je dětský nebo obývací pokoj. Rozhodující je taktéž podestýlka – dobré jsou pelety, nejsou vhodné hobliny, jak by člověk mohl předpokládat. Lepší je navrch dát seno.
Poskytněte mu správné krmení
Pro králíčky je mimo jiné nejdůležitější seno. Maličkým králíčkům můžete podávat i vojtěšku a jetel. Dospělí králíci nepohrdnou senem z trávy nebo z ovsa. Na seno si můžete pořídit železnou drátěnou kouli, aby si z ní králíček tahal seno sám. Nebude dělat zbytečný nepořádek. Důležitá je také čerstvá zelenina a voda. O konkrétním krmivu s vitamíny a dalšími živinami se poraďte ve zverimexu. Jídlo a pití je parádní podávat z keramických misek, které jen tak nepřevrhne. Vodu si králíček vytáhne i z následujících surovin: pampeliška, kapusta, římský salát, brokolice, růžičková kapusta, celer a petržel. Zelené potraviny mají všechny stejné výživové vlastnosti jako seno, ale obsahují více živin. Seno však jí králík i z toho důvodu, že ho zasytí a tolik po něm nepřibírá na váze.
Králíček a nuda
Ano, i králíci mohou zažívat nudu. Dopřejte jim dostatek stimulů, aby mohli trávit dlouhé hodiny tím, že budou něco okusovat, např. kartonové hrady. Králík bude žvýkat okna a dveře – skvěle se u toho pobaví, ale pozor ať ho nepozře – může mu způsobit zažívací potíže. Na prodej jsou i jiné hračky.
Péče o srst a nehty
Ani tomu se nevyhnete. I když se králík umývá v podstatě sám a je čistotný, je potřeba ho čas od času vykartáčovat a ostříhat drápky.