Malý hlodavec pocházející z Chile, který se stal velmi oblíbený mezi chovateli v ČR, to je osmák degu. Lidově se mu přezdívá chilská veverka, toto jméno dostal podle žvýkacích plošek jeho stoliček, které tvarem připomínají osmičky. Osmák degu je velmi inteligentní, živý a společenský hlodavec, navíc netrpí nemocemi přenosnými na člověka a je celkem nenáročný na chov, proto je velmi oblíbený jako domácí mazlíček.
Základní rady k chovu
Jelikož je osmák velmi společenský, neměl by se chovat sám, ale v páru či skupince osmáků. Samota se pro něj stává nepřirozenou a stresující, proto je jej lépe chovat ve skupině. Pro chovatele je nejjednodušší chov skupiny osmáků jednoho pohlaví. Samečci osmáků se dobře snáší, i když je jich více pohromadě (avšak musí být bez samiček). Samečci mají rádi drbání za ušima nebo na čele, ale nemají rádi hlazení po zádech.
Jak osmáky chovat?
Osmáci jsou na chov celkem nenároční. Potřebují větratelné terárium, tedy klec, kterou nelze rozkousat. Osmák je totiž schopen s klidem rozkousat dřevo či plast. V terárium by měl mít také misku na pití, nejlépe kovovou či keramickou, kterou není schopen rozkousat. Minimální velikost terária by měla být 80x60x60 cm. V teráriu by neměly chybět větve, různé dřevěné špalíky, kořeny, prostě různé prolézačky, které osmák může využít. Jako podestýlku zvolte směs písku a rašeliny, kukuřičnou podestýlku, bezprašné hobliny či jiný přírodní materiál jako je seno či sláma. Osmáci také milují kovový kolotoč, závěsné žebříky či úkryty. Měli byste jim dopřát také dřevěný domek či jiný úkryt. Pro osmáky je velmi důležitá písečná koupel, kterou se čistí. Osmáky můžete pouštět po bytě, pozor však na dráty a jiné věci, které by mohli osmákovi ublížit. Nezapomínejte na to, že osmák velmi rád vše kouše.