(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Doporučujeme / Jak chránit domácí mazlíčky proti klíšťatům?

Jak chránit domácí mazlíčky proti klíšťatům?

Klíšťata jsou malá a nenápadná, ale zároveň velmi nebezpečná. Tyto parazity se živí krví a mohou přenášet různé nemoci. Proto je velmi důležité chránit své mazlíčky před klíšťaty. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Co jsou klíšťata?

Klíšťata jsou malý parazité, které se živí krví. Nejčastěji se vyskytují v trávě, keřích a lesích. Když se přichytí k tělu zvířete, začnou sající proces. Klíště může přenášet různé nemoci, jako například lymskou boreliózu.

Jaké jsou příznaky infekce klíšťaty?

Když se zvíře nakazí klíšťaty, může mít různé příznaky. Tyto příznaky mohou zahrnovat únava, zvýšenou teplotu, ztrátu chuti k jídlu, nevolnost a bolest svalů. Pokud si všimnete těchto příznaků, měli byste okamžitě kontaktovat svého veterináře.

Jak odstranit klíště?

Odstranění klíštěte je velmi důležité, aby se zabránilo přenosu nemocí. Klíště by mělo být chyceno co nejblíže kůži a opatrně vytaženo. Mějte na paměti, že při odstraňování klíštěte byste neměli používat žádné nářadí nebo chemikálie, které by mohly způsobit poranění nebo podráždění kůže vašeho mazlíčka. Měli byste také být velmi opatrní, aby klíště nevytlačili, což by mohlo způsobit, že se nákaza dostane do krevního oběhu. Když odstraňujete klíště, měli byste použít pinzetu. Pokud nemáte zkušenosti s odstraňováním klíšťat, měli byste se obrátit na svého veterináře.Jak můžeme chránit naše mazlíčky před klíšťaty?

Mazlíčci jsou naši nejlepší přátelé, a proto si musíme být jisti, že je chráníme před všemi možnými nebezpečími. Klíšťata jsou malá zvířátka, která se drží na rostlinách, a když máte našeho mazlíčka venku, může se stát jejich kořistí. Pokud nebudeme opatrní, náš mazlíček se může nakazit nemocemi, které klíště přenáší.

Ale nebojte se, existuje mnoho způsobů, jak naše mazlíčky ochránit před těmito malými nebezpečnými parazity.

Použijte antiparazitní přípravky

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak chránit naše mazlíčky před klíšťaty, je použití antiparazitních přípravků. Tyto přípravky se aplikují na srst zvířete a zabrání klíšťatům v přichycení. Vhodné jsou například obojky, spreje, kapky nebo šampony. Mějte však na paměti, že přípravky by měly být používány podle pokynů veterináře, a měly by být vhodné pro druh zvířete.

Pravidelně kontrolujte svého mazlíčka

Dalším způsobem, jak chránit naše mazlíčky, je pravidelné kontrolování jejich těla. Klíšťata se často přichytávají na srst zvířete, a proto byste měli pravidelně prohlížet jeho srst a kůži. Pokud objevíte klíště, měli byste ho co nejdříve odstranit.

Klíště by mělo být chyceno co nejblíže kůži a opatrně vytaženo. Mějte na paměti, že při odstraňování klíštěte byste neměli používat žádné nářadí nebo chemikálie, které by mohly způsobit poranění nebo podráždění kůže vašeho mazlíčka. Měli byste také být velmi opatrní, aby klíště nezmáčkli, což by mohlo způsobit, že se nákaza dostane do krevního oběhu.

Omezte pobyt venku

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak chránit naše mazlíčky před klíšťaty, je omezit jejich pobyt venku. Klíšťata se nejčastěji vyskytují v oblastech, kde rostou trávy a keře, takže omezíte-li pobyt vašeho mazlíčka v těchto oblastech, snížíte riziko nákazy klíšťaty.

Očkování

Dalším způsobem, jak chránit naše mazlíčky před klíšťaty, je očkování. Existuje vakcína proti klíšťatům, která může pomoci snížit riziko infekce. Mějte však na paměti, že vakcína není 100 % účinná a nemusí být vhodná pro všechny druhy zvířat.

Závěr

Naši mazlíčci jsou pro nás důležití a milovaní. Proto musíme být opatrní a chránit je před klíšťaty. Existuje mnoho způsobů, jak naše mazlíčky chránit, od antiparazitních přípravků až po omezení jejich pobytu venku. Pokud však máte podezření na nákazu klíšťaty, měli byste okamžitě kontaktovat veterináře.

Často kladené dotazy

Jaké jsou příznaky nákazy klíšťaty u mazlíčků?

Příznaky nákazy klíšťaty mohou zahrnovat horečku, únava, ztrátu chuti k jídlu a bolesti kloubů.

Může mazlíček zemřít na nákazu klíšťaty?

Ano, některé nemoci přenášené klíšťaty mohou být velmi nebezpečné a mohou vést k smrti, pokud nejsou léčeny včas.Může být člověk infikován stejnou nemocí jako mazlíček od klíštěte?

Ano, některé nemoci klíšťata přenášejí.

Jak často by měl být mazlíček kontrolován na přítomnost klíšťat?

Mazlíček by měl být pravidelně kontrolován a ošetřován proti klíšťatům podle doporučení veterináře.

Co mohu udělat, abych se chránil/a před nákazou klíšťaty?

Můžete používat repelenty, nosit dlouhé rukávy a kalhoty, zůstat na stezkách a vyhýbat se vysoké trávě a keřům.

Snažme se tedy chránit naše mazlíčky a sami sebe před nebezpečnými klíšťaty, ať už jsme v přírodě nebo v našem domácím prostředí. Nenechme se zaskočit a buďme proaktivní v prevenci nákazy. Protože jak zní známé rčení, prevence je vždycky lepší než léčba.

O Jan Neckář

Zkuste také

Vhodný bytový textil se může i prodražit

Bytové vybavení se dá pořídit jak docela draze, tak i vcelku levně. Je jasné, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *