(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Doporučujeme / Vyšívání jako meditace: zbavte se stresu!

Vyšívání jako meditace: zbavte se stresu!

Ptáte se, jak může vyšívání pomoci s relaxací a snížením stresu? Jak se z této rukodělné práce, oblíbeného koníčku našich babiček, může stát v dnešní době terapeutický nástroj?

Vyšívání je prastaré řemeslo, které se provozuje již tisíce let. Lidé po celém světě tvořili výšivky pro různé účely, od zdobení oblečení a textilií až po vytváření uměleckých děl. Dnes se však vyšívání stává stále populárnější nejen jako koníček, ale také jako terapeutický nástroj pro snížení stresu a úzkosti.

Jak funguje vyšívání jako meditace?

Vyšívání může být pro mnoho lidí účinným způsobem, jak se zbavit stresu a napětí. Jedním z důvodů, proč je vyšívání tak relaxační, je proces vyšívání samotného. Když se člověk soustředí na něco, co je monotónní, jako je například vyšívání křížkových stehů, může se dostat do meditativního stavu. Tento stav umožňuje mozku vyčistit myšlenky a soustředit se na jednu věc. Při vyšívání také dochází k uvolňování endorfinů, hormonů štěstí, které pomáhají snižovat stres a úzkost.

Jak začít s vyšíváním

Ideálním způsobem, jak začít s vyšíváním, je pořídit si vhodnou vyšívací sadu. Vyšívací sady jsou skvělým způsobem, jak se naučit vyšívat, protože vám poskytují všechny potřebné materiály a instrukce, abyste mohli začít s vyšíváním okamžitě. Naleznete v nich předtištěnou vyšívací mřížku, i vhodné příze a vyšívací jehlu. Stačí jen navléknout přízi a můžete začít.

Drhání z padákové šňůry

Stejného terapeutického efektu jako vyšívání má i drhání z padákové šnůry. Je možná ještě snadnější, protože nepotřebujete jehlu ani mřížku. Stačí jen padáková šňůra a šikovné prsty. Fyzicky manipulovat s padákovou šňůrou a sledovat, jak uzel po uzlu vzniká nový výtvor může být stejně meditativní jako vyšívání a umožňovat lidem zapomenout na každodenní starosti.

O Jan Neckář

Zkuste také

Vhodný bytový textil se může i prodražit

Bytové vybavení se dá pořídit jak docela draze, tak i vcelku levně. Je jasné, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *