(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Doporučujeme / Jak pronajmout byt v Poděbradech? Zkuste ho nabídnout klientům zdejších lázní!

Jak pronajmout byt v Poděbradech? Zkuste ho nabídnout klientům zdejších lázní!

Rádi byste, aby vám pronájem bytu v Poděbradech vydělával více než dosud? Nebojíte se změn a pro zajímavější příjem jste ochotni také něco podniknout? Zdá se, že přichází váš čas. S trochou štěstí se pandemie nemoci COVID-19 stane brzy minulostí a spolu s uvolněním veškerých restrikcí dojde k oživení turismu. A jelikož je nedílnou součástí turistického ruchu v naší zemi také lázeňství, Poděbrad se to jako tradiční lázeňské destinace dotkne bez nejmenších pochyb. Je více než pravděpodobné, že poptávka po ubytování co nevidět stoupne a to jak mezi tuzemskými tak zahraničními návštěvníky města. Stále více lidí, obzvláště pak movitějších, dává totiž před pobytem v hotelu přednost soukromí. Tak proč toho nevyužít a nenabídnout váš byt ke krátkodobým pronájmům? Víte, jaké máte v tomto ohledu možnosti? Budete si vědět rady?

Pronajímáte byt v Poděbradech?

Vlastníte v Poděbradech byt a zatím jste ho pronajímali pouze „klasickým“ způsobem, tedy pro účely běžného bydlení? Při pohledu na výši činže vás napadlo, že byste podobně jako řada dalších majitelů rezidenčních nemovitostí mohli také zkusit štěstí na trhu s krátkodobými pronájmy? Proč ne? Dá se na tom celkem slušně vydělat. Než se ale k takovému kroku odhodláte, seznamte se se vším, co taková změna obnáší. Zkrátka zvažte veškerá „pro a proti“. Faktem je, že činžovnímu bydlení se daří, a to jak v případě dlouhodobých, tak krátkodobějších pronájmů. Poptávka má mít navíc stoupající tendenci. Ať už tedy vaši nemovitost budete i nadále využívat dosavadním způsobem nebo se vydáte pro vás zcela novou cestou, zřejmě si přijdete na své. Jak se rozhodnete?

Výběr z aktuální nabídky nájemních bytů (Poděbrady – 01/2022)

DispoziceVýměra v m2DetailyČinže v Kč
1+kk25Po rekonstrukci + částečně zařízeno8 490
1+kk34Vybaveno, balkon9 500
1+156Centrum, předzahrádka11 000
2+150Vybaveno, sklep13 000
3+kk83Vybaveno, sklep, balkon15 000

COVID-19 s realitním trhem „zacvičil“

Dva uplynulé roky se nesly ve znamení koronavirové pandemie, která poznamenala náš život takřka ve všech ohledech. Realitní trh rozhodně nezůstal stranou. Zatímco prodejní ceny rezidenčních nemovitostí vystoupaly do nebývalých výšin, průměrné činže na řadě míst stagnovaly nebo dokonce klesly. Propad byl obzvláště patrný u krátkodobých pronájmů a to zejména v turisticky atraktivních destinacích. Ty byly „protipandemickými“ opatřeními, která značně omezila cestování, zasaženy nejvíce. Výrazně ubylo zahraničních turistů a také lázeňských hostů z ciziny. Typickým příkladem je Praha. Ušetřena však nezůstala ani další města. Karlovy Vary, Kutná Hora, Mariánské Lázně a do jisté míry také Poděbrady, které však mají alespoň to štěstí, že velká část klientely zdejších lázní pochází z tuzemska.

Situace vám bude v roce 2022 nakloněna

Pandemie nemoci COVID-19 se s velkou mírou pravděpodobnosti konečně chýlí ke konci. Značná část evropské populace nákazu prodělala, mnozí jsou již očkováni. Nedojde-li ke vzniku nebezpečnějších mutací, než s jakými jsme se dosud setkali, život se vrátí k normálu. Spolu s tím naplno ožijí také lázeňská města. A co víc, hostů vyžadujících léčebnou péči nejspíš ještě přibude a to v souvislosti s tím, jak se někteří z nás budou vyrovnávat s následky prodělaného covidu. To je pochopitelně příležitost také pro vás coby vlastníka nájemní nemovitosti. Ať už zůstanete u klasického řešení nebo zvolíte cestu krátkodobého pronajímání vašeho bytu, určitě si polepšíte. Průměrná úroveň činží v Poděbradech totiž nepochybně poroste. A nejen zde. Kromě zmíněného návratu k „normálu“ a tedy i k vysoké návštěvnosti města bude na vině i stále se zhoršující dostupnost vlastnického bydlení. Uvažujete o tom, kterou cestu pro nejbližší roky zvolit? Co se vám více vyplatí?

Vyšší riziko, vyšší výnos

Přemýšlíte, že byste vsadili na lázeňské hosty a další návštěvníky Poděbrad? Vše nasvědčuje tomu, že to pro vás bude navzdory určitým rizikům výhodné. Jestliže se vydáte cestou krátkodobých pronájmů, může vám nemovitost vynášet i o desítky procent více. Jsou s tím však spojeny přinejmenším tyto dva typy rizik:

  1. Neobsazenost bytu – je z hlediska výnosů velmi riziková. Dny či dokonce týdny, po které se vám nepodaří sehnat nájemníky, nemovitost jednoduše nevydělává. Naproti tomu u dlouhodobého pronájmu jde o faktor spíše marginální.
  2. Škody na vybavení – mohou předpokládanou výnosnost radikálně snížit. Zatímco v případě dlouhodobého pronájmu jistí případné škody kauce, budete-li nemovitost poskytovat turistům či lázeňským hostům, je nutné s občasnými ztrátami kalkulovat. Vymahatelnost náhrad za poškození bytu je zejména u zahraničních klientů obtížná.

Sežeňte si správce

Rizika spojená s poskytováním nemovitosti pro krátkodobé pobyty lze do jisté míry eliminovat tím, že si najmete specializovanou firmu či agenturu. Profesionálové vám ušetří spoustu starostí. Zajistí co nejvyšší obsazenost vašeho bytu, obstarají předávání klíčů, pravidelný úklid a zpravidla i nějaké ty drobnější opravy. Nebude to sice zadarmo, to je jisté, ale ve výsledku se vám takové řešení obvykle vyplatí.

Nabízeli jste byt vždy pouze běžným zájemcům nebo už máte s jeho krátkodobým pronajímáním nějaké zkušenosti?

O Jan Neckář

Zkuste také

Vhodný bytový textil se může i prodražit

Bytové vybavení se dá pořídit jak docela draze, tak i vcelku levně. Je jasné, že …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *