Máte doma psa, který přichází do seniorského věku? Pejskové v pokročilém věku vyžadují jinou péči než štěňátka či psi ve středním věku, kteří jsou velmi aktivní. Stejně jako my i pejskové si zaslouží speciální péči, my si dopřáváme doplňky stravy, více odpočinku a umírněný pohyb, tak proč ne naši pejskové?
Kdy se pes stává seniorem?
Průměrný věk psa se odvíjí podle druhu a velikosti plemene. Rozlišujeme plemena dlouhověká a krátkověká. Dlouhověkým plemenem jsou např. jezevčíci či voříšci, krátkověkým jsou například německé dogy. Samozřejmě záleží i na velikosti plemene, ta největší bohužel řadíme mezi ty krátkověká. Ovšem vše záleží na celoživotní péči, genetických predispozicích a stravě. Vykrmený jezevčík bez pohybu se může dožít nižšího věku než opečovávaná doga. Průměrný věk je u malých a středních plemen kolem 12 až 13 let (malá plemena váží 5 – 12 kg, střední 12 – 25 kg). Velká plemena, která přesahují váhu 25 kg se dožívají věku kolem 11 let a obří plemena se běžně dožívají 8 let. Seniorský věk je tudíž u každého plemena jiný, nyní to už můžete sami posoudit.
Potrava a péče pro psího seniora
Každý pes stárne, stejně jako my lidé a se stářím dochází k snížení pohybové aktivity, řídne jim srst, zhoršuje se sluch a zrak, nastávají potíže s chrupem. O psa byste měli začít pečovat odlišným způsobem. Základem je změna jídelníčku, který doplní dostatečný poměr bílkovin, vitaminů a minerálních látek. Starší pes má již menší výdej energie, proto je vhodné upravit krmné dávky. Dopřejte vašemu pejskovi speciální krmivo pro seniory, které můžete doplnit i o doplňky stravy, které podpoří zdraví kostí růst srsti. Uvědomte si také, že pejsek může jednodušeji onemocnět, starejte se více o jeho pohodlí a dostatek tepla, aby neprochladl. Také ho častěji sledujte, se stářím se objevují různé nemoci, které vypozorujete na základě příznaků, např. velká žízeň, časté močení a hubnutí značí sníženou funkci ledvin a jater. Nezanedbávejte svého pejska ani ve stáří, kdy vás nejvíce potřebuje.