(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Doporučujeme / Jaké potřeby jsou nepostradatelné pro udržení koní v dobré zdravotní kondici?

Jaké potřeby jsou nepostradatelné pro udržení koní v dobré zdravotní kondici?

Udržení koně ve zdravé životní kondici je extrémně důležité. Je to především kvůli tomu, že koně, kteří trpí zdravotními neduhy nebo přílišnou únavou a špatnou stravou, většinou mívají postupně vybudované přímo následky. Ty se mohou projevit někdy jenom dočasně, ale v nejhorších případech se jedná o následky, které koně budou provázet po celý zbytek života.

Proto je opravdu extrémně důležité zapracovat na tom, abychom mohli koně držet neustále v té nejlepší možné kondici. U pohybu to není problém, ale velice důležitou součástí je také strava.

Základem musí být vyvážené krmivo

Krmivo pro koně by se mělo skládat z největšího procenta ze suché slámy, která je pro koně dostatečným zdrojem vlákniny a sacharidů. Nemá to ale být jenom stoprocentní dávka, protože by se měly kvůli vitamínům a stopovým prvkům včetně minerálů dostávat do stravy zcela běžně také například různé bylinky. Specifickou záležitostí jsou krmné doplňky pro koně, které jsou navrženy především tak, aby dokázaly koním doplnit hůře získatelné látky.

Pamlsky nejsou problém, ale chce to s mírou

Pamlsky jsou celkově při výchově a tréninku zvířat jednou z nejlepších možností, jak dát zvířeti najevo dobrou práci, nebo jej naopak potrestat tím, že žádný pamlsek nepřijde. Pochopitelně ani koně v tomto ohledu nejsou rozdílem a většina žokejů při tréninku využívá pamlsků k motivaci koní k lepším výkonům. Ve své zásadě nejsou pamlsky pro koně žádným nebezpečím. Je ale potřeba myslet na to, že mají tvořit jenom velice malé procento celkové stravy. Ve větším množstvím by to dlouhodobě nemuselo koním prospívat.

Speciální kloubní výživa pro koně

Jednou z věcí, na které jsou trénované koně nejvíce háklivé, je poranění pohybové soustavy. To bohužel mnohým koním bylo i naprosto osudné. Proto je potřeba myslet na suplementaci i v ohledu zlepšování kvality kostí. Příkladným doplňkem je pro tento účel jednoznačně Alavis MSM pro koně. Jedná se o komplexní krmný doplněk, který obsahuje ohromné množství prvků a minerálů, které stojí za udržením dobré kondice koně. A to konkrétně za udržením zdravé kostry a také dostatečného vyživování kloubů a jejich obalů.

O Jan Neckář

Zkuste také

Jak chránit domácí mazlíčky proti klíšťatům?

Klíšťata jsou malá a nenápadná, ale zároveň velmi nebezpečná. Tyto parazity se živí krví a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *