(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Doporučujeme / Jak na krásnou psí srst

Jak na krásnou psí srst

Lesklá, hezky zbarvená, načechraná a zdravě vypadající srst vašeho pejska není znakem toho, jak je o něj pečováno. Je to především znakem jeho zdraví a vynikající kondice. Co vše se podílí na kvalitě srsti a jak to lze ovlivnit? To bude předmětem dnešního článku.

Celková úroveň a složení stravy, jež našemu psu podáváme, je klíčovým aspektem ovlivňujícím kvalitu jeho srsti. Strava našeho „mazlíka“ by měla být pestrá a rozhodně by neměly chybět všechny důležité živiny a vitamíny. Ale není pouze o stravě, proto věnujte pozornost následujícím řádkům.

Nepodávejte vašemu mazlíčkovi lidské jídlo!

Občas se stává, že majitelé krmí svého miláčka lidským jídlem, protože umí udělat „psí oči“. To je však velká chyba. Slaná, sladká a jinak kořeněná jídla do psí mordy nepatří! Mnohdy není lehké odolat psím pohledům a žadonění, ale věřte, že vaše nezlomná rozhodnutí učiní láskyplnou službu. Lidské pokrmy a pamlsky mohou pejskům působit nepříjemné zdravotní potíže, což se ihned podepíše i na jeho srsti. Stejně tak u lidí lze jejich vitalitu a zdraví vypozorovat dle jejich kštice. Lepší volbou je mít vždy připravené pamlsky určené přímo pejskům, ať už jde o jakékoliv plemeno – třeba i oříška.

Nezapomínejte na misku s vodou

Pro pejska je pitný režim stejně důležitý, jako pro lidi. V žádném případě nepodávejte psovi chlorovanou vodu a nedovolte mu pít vodu z rybníka plnou sinic. I tak zdánlivě snadný úkol, jako podat psovi misku s vodou se může vymstít a má svá pravidla. Pokud chcete pro svého psa skutečně jen to nejlepší, pak mu podávanou vodu nejdříve převařte, případně kupujte vodu balenou – existují i balené vody přímo pro pejsky, které jsou obohaceny o vápník, což prospívá jeho kostem, svalům i srsti.

Vyčesávejte pravidelně kožich

Krásně hebké a lesklé srsti docílíte také pravidelným vyčesáváním. Jednak to psa zbavuje vypadaných chlupů, ale napomáhá to roznášet i kožní mazivo. Použití vhodného kartáče se liší podle typu srsti a plemene. Nejste-li si jistí s výběrem vhodného kartáče – existuje i poradna, stačí se zeptat na veterině. Pro sezónní línání je vhodné sáhnout po dřevěných a drátkových kartáčích, ale při zbavování se vypadané srsti jsou výtečné gumové rukavice. Za zmínku stojí i koupání, které by se mělo provádět přibližně jednou měsíčně (ne častěji), abyste pejskovi nenarušili přirozenou ochranu pokožky. Samozřejmě pokud se pejsek někde vyválel, to je jiná. O kvalitním šampónu se snad dlouze rozepisovat nemusíme.

O Jan Neckář

Zkuste také

Jak chránit domácí mazlíčky proti klíšťatům?

Klíšťata jsou malá a nenápadná, ale zároveň velmi nebezpečná. Tyto parazity se živí krví a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *