(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Doporučujeme / Výcvik koní je běh na dlouhou trať. Vyplatí se ale začínat opravdu brzy

Výcvik koní je běh na dlouhou trať. Vyplatí se ale začínat opravdu brzy

Koně jsou opravdu inteligentní tvorové, kteří si dokáží během života vyčarovat opravdu velký repertoár příkazů a aktivit, které dokonale ovládají. Díky tomu je tak možné postupem času docílit opravdu dokonalého spojení mezi koněm a jezdcem, které je základem dobrých závodních výkonů.

Stejně jako u jiných zvířat, a dokonce i lidí, je ale ideální začít s elementárními dovednostmi již co nejdříve. Mladí koně totiž dokáží lépe pracovat s novými vjemy a dokonale si na ně tak mohou časem zvyknout.

Zvyk na sedlo může být problém

Ačkoliv je pro dospělého zkušeného koně naprosto běžné, že na svém hřbetu zároveň nese někoho dalšího, tak pro mladé koně jde pořád o věc, na kterou si musejí pomalinku zvykat. Rozhodně není dobý nápad okamžitě koně osedlat nebo na něj dokonce nasednout. Především u mladých koní to může být i důvodem k úrazům. Již samotná přítomnost něčeho na zádech mu ale citlivě může dávat prostor adaptovat se. Typicky tak třeba podsedlové dečky patří mezi věci, které vám mohou při výcviku pomoci, a časem se pak stanou povinnou součástí výbavy.

Bez udidla to zkrátka nejde

Další věcí, která může být pro koně zprvopočátku problémem, jsou udidla. Samotná udidla pro koně nejsou ničím nepříjemným a díky kvalitním materiálům i preciznímu opracování nemá kůň jakoukoliv šanci se při jeho používání zranit. Ale rozhodně je přitom potřeby myslet na to, že to pro koně vždycky bude poměrně velký nezvyk. Ideálně tak na udidla pomalu a bez nátlaku zvykejte už hodně mladé koně, díky čemuž pak nebudou mít při pozdějším tréninku problémy.

Měňte stravu podle tréninku

Pousta lidí dělá i přes dlouhé roky ve stájích zásadní chybu. Koně jsou poměrně křehcí tvorové, kteří mnohdy mají náchylnost ke zraněním a únavovým zlomeninám. Pro spoustu koní přitom takové zranění může být až osudné. Doplňky jako Alavis MSM pro koně jsou rozhodně vítanou záležitostí. Přitom myslete na to, že by se objem podobných doplňků stravy měl měnit společně s tím, jak se mění jejich tréninkový režim. Adekvátní vyživování vždy musí ruku v ruce s tréninkovým a závodním vytížením.

O Jan Neckář

Zkuste také

Jak chránit domácí mazlíčky proti klíšťatům?

Klíšťata jsou malá a nenápadná, ale zároveň velmi nebezpečná. Tyto parazity se živí krví a …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *