(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Teraristika / Slyšeli jste již o mini chameleonovi?

Slyšeli jste již o mini chameleonovi?

Rieppeleon brevicaudatus či také mini chameleon, je původně z Tanzanie. Jeho domovem jsou tropické mlžné lesy, zde žije v podrostu při zemi, vysoké trávě či spadaném listí. Tento druh chameleona je velmi malý, dorůstá velikosti pouze 6 cm a je vhodný pro začínající teraristy.

Jaké terárium zvolit pro mini chameleona?

Jelikož je tento druh chameleon opravdu malý, stačí mu terárium minimálních rozměrů, avšak přiměřené jeho potřebám. Pro pár je vhodné terárium o rozměrech 35 x 35 x 30 cm. Terárium by mělo být dostatečně odvětrávané, nejlepší je zvolit síťový strop, aby se v teráriu příliš nemlžilo, jelikož byste chameleony mohli zahubit. Teplota v teráriu by měla být 20-25 stupňů. K vyhřívaní stačí obyčejná zářivka na osvětlení rostlin. Není nutný ani zdroj UVB, jelikož v přirozeném prostředí žijí chameleoni při zemi, kam se k nim UV záření prakticky nedostane. Vhodná je pro nich úprava teploty a pokles noční teploty na 18 stupňů jako tomu je v jejich přirozeném prostředí.

Rieppeleon_brevicaudatus

Co do terária?

Do terária stačí obyčejná rašelina s pískem či zahradní substrát bez chemických hnojiv. Vrstva rašeliny by měla být alespoň 5-6 cm, klidně vyšší. Na dno je vhodné dát suché bukové či dubové listí, kam se chameleoni mohou schovat. Nezapomeňte na tenké větvičky (asi 3 mm) a dejte je do terária do vodorovné polohy, aby na nich mohli chameleoni odpočívat. Dopřejte jim také dostatek rostlin, jako je scindapsus, philodendron, ficus pumila, apod. Rosit je můžete 1-2x denně, aby se chameleoni mohli z listů a skel napít. Mláďata by se měla rosit častěji.

Jak je to s krmením?

Krmit byste měli chameleony denně, dospělí jednou a mláďata dvakrát, hmyzem přiměřené velikosti. Nejčastěji se krmí cvrčky a smýkaným hmyzem. Podávaný hmyz byste měli posypat minerálním či vitaminovým přípravkem. Na to, že jsou chameleoni takového vzrůstu, jsou poměrní jedlíci a dopřávat byste jim měli jídla opravdu dost, zvláště samicím.

O Barbora

Zkuste také

Jak si ochočit osmáka degu?

V předešlém článku jste se dozvěděli základní informace o chovu osmáka degu. Dnes se zaměříme …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *