(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Kočky / Naučte se správně pečovat o kočičí chrup
Yawn Teeth Kitten

Naučte se správně pečovat o kočičí chrup

Často se setkáváme s články,které se zabývají tím, jak správně pečovat o chrup, většinou jsou to však rady týkající se chrupu psího. I o kočičí chrup by se mělo správně pečovat, preventivně se vyhýbat onemocněním, která se mohou projevit až ve stáří a znepříjemňovat život nejen vaší kočce, ale i vám. Pečujte o kočičí chrup a všímejte si různých příznaků, dnes se na ně společně podíváme.

Zanedbaný a zdravý chrup

Zdravý kočičí chrup poznáte jednoduše, zuby jsou bílé, dásně přiléhají k zubním krčkům a především kočičí dech nezapáchá. Jelikož je však zubní prevence u koček málo známá, vznikají různá onemocnění z důvodu zanedbání péče o chrup. Přispívá k tomu i krmení koček měkkou stravou, která kočkám nedává šanci si chrup očistit. Časem se na kočičím chrupu, podobně jako u lidí, začíná usazovat zubní plak, který je skvělým podhoubím pro vznik zubního kamene. Zubní kámen se dostává až pod dásně k zubnímu lůžku a způsobuje zánět dásní a lůžka. To může vést až k vypadnutí zubu.

Důsledky zanedbávané péče o chrup

Zanedbaný chrup poznáte podle zapáchajícího dechu kočky, oteklých, občas krvácejících dásní, kočka příliš nejí z důvodu bolesti, znakem může být i uvolněný či dokonce chybějící zub.

Mleczaki

Vhodné čištění zubů

Nejlepší ochranou před problémy s dutinou ústní je pravidelná prevence, která se bude opakovat každý týden. Buď čištěním kočičího chrupu speciálním kartáčkem nebo dáte své kočce něco k okousávání (suchary, kosti). Pravdou je, že nejúčinnější prevencí je pravidelné čištění zubů. Dokážete si to u své kočky představit? Kočičí povahy jsou různé a některé kočky to snášení dobře, avšak nejrozumnější je začít s péčí o chrup již v raném věku, aby si kotě na tento úkon zvyklo.

Jak probíhá čištění?

Čištění kočičího chrupu by mělo začít masírováním kočičích zubů a dásní. Začínat byste měli čištění prstem, aby si na doteky v dutině ústní kočka zvykla. Použít můžete i speciální zubní pastu, tu dejte kočce očichat a ochutnat. Až později použijte zubní kartáček. Důležitá je v tomto případě pravidelnost.

51046632_e68f694b88_b

O Barbora

Zkuste také

Přepravka či postroj? Aneb jak cestovat s kočkou v autě bezpečně

Cestování s kočkou v autě není tak běžné jako se psem, přesto někdy potřebujete kočičího …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *