Mnoho lidí odsuzuje, pokud má někdo psa v panelovém domě, není však lepší mít psa doma v teple než na řetězu u boudy? Pokud si pořídíte plemeno, které je klidnější a máte na psa dost času, abyste ho venčili, nemusí být pes v byt žádný problém.Navíc psi, kteří jsou celý den venku, jsou často více nešťastní, jelikož jsou venku sami a nikdo se jim nevěnuje a jejich páníček považuje tento způsob chovu za dostatečný, ale není.
Pes a byt
Pokud si budete pořizovat psa do bytu, přemýšlejte, jaké plemeno je pro vás nejvhodnější, nejen podle toho, jaké vám připadá nejhezčí, ale také podle charakteru, velikosti psa a vašich možností. Vše záleží na povaze, velikosti psa a čase, který mu dokážete věnovat. Určitě si do bytu nepořizujte plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a volného prostoru. Takový německý ovčák není vůbec vhodný do bytu, splňuje všechny předpoklady pro nebytového psa: je velký, živý, potřebuje dlouhé a časté procházky a měli byste ho cvičit.
Do bytu s menším plemenem
Určitě si pořiďte do bytu menší plemeno. Ač to může znít jako hloupý důvod, je to velice praktické řešení. Menší pes se všude vejde, lehce ho dáte do vany nebo sprchového koutu, když mu chcete opláchnout pacičky. Důležitým vnějším faktorem je také srst. O krátkosrstá plemena nemusíte tolik pečovat, i když se krátké chlupy všude zabodávají, do oblečení, nábytku, atd. Stačí je jednou týdně vyčesat kartáčem. Dlouhosrstá plemena musíte více opečovávat a chlupy budete objevovat v chuchvalcích všude po bytě. Vhodná jsou spíše hrubosrstá plemena, kterým srst příliš nevypadává.
Jaká plemena jsou nejvhodnější?
Nejpraktičtějšími plemeny do bytu jsou například: trpasličí špic, opičí pinč, teriéři, pekingský palácový psík či baset. Plemen bychom mohli doporučit nespočet, přesto často nerozhoduje plemeno, jako spíše vaše péče o chlupatého mazlíčka. Nakonec, ať máte velkého nebo malého psa v bytě, jde hlavně o to, jak se mu věnujete a kolik svého času a lásky mu dopřejete.