(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Kočky / Kočičí stárnutí, věnujte mu dostatečnou pozornost a péči
Gray Fur Cute Gray Losing His Home Animal Cat

Kočičí stárnutí, věnujte mu dostatečnou pozornost a péči

I naši chlupatí mazlíčci postupem času stárnou a je na nás, jak jim jejich stárnutí dokážeme zpříjemnit a zjednodušit. Kočičí stárnutí přichází přibližně po 8 letech věku kočky a přináší sebou mnoho změn a drobných problémů. Připravte se preventivně na změny, které přinese kočičí stáří.

Délka kočičího života

O délce kočičího života rozhoduje mnoho faktorů. Mimo dědičných dispozic, které si kočička nese od svých předků, je to také péče, kterou ji věnujete, ale i strava, kterou si kočka dopřává. Roli hraje také plemenná příslušnost. Některá plemena jsou známá dlouhověkostí, například birmy či siamské kočky.

Začátek stárnutí 

Kočičí stáří začíná přibližně v osmém roku života kočky a za starou ji považujeme v deseti letech. Průměrný věk, kterého se kočky dožívají sahá až k 15. Některé kočky se však dožívají i dvaceti let. Rok kočičího života je chápán jako sedm let život člověka. Kočka stárne samozřejmě rychleji.

Péče o starší kočku

S přibývajícím věkem se začíná měnit nejen fyzická část, ale i psychická stránka kočky. Kočky mohou být nevrlé a nervózní, stejně jako starší lidé mají rády svůj klid. Špatně snášejí změny a různé ruchy, které je vyrušují. Starší kočku by měla respektovat celá rodina a dopřát ji klid. Pro stárnoucí kočičku je více než vhodné necestovat, kočky tyto změny opravdu špatně snáší.

Tired_20-year-old_cat

Co se týče fyzické stránky, ztrácí kočka svou dřívější mrštnost a méně se hýbe. Je raději doma. I u koček totiž přichází problémy s klouby a artritidou. S tím souvisí i změna stravování. Starší kočka se méně hýbe a snáze přibírá na váze. Strava by měla být chutná a lehce stravitelná. Důležitý je vyvážený poměr živin. Vhodné pro starší kočky je speciální krmivo, které je jim určeno. Starší kočičky byste měli krmit v menším dávkách, ale častěji. Pozor dávejte především na riziko obezity, které u starších koček velmi převládá.

Nemoci spojené se stářím

Starší kočky trápí potíže s pohybovým aparátem, močovým systém a zuby. Tělo ochabuje a nekvalitní péče by jim mohla ještě přitížit. Pravidelně kočičku kontrolujte a nezapomeňte na preventivní kontroly u veterináře, který může včas odhalit příznaky různých onemocnění.

O Barbora

Zkuste také

Přepravka či postroj? Aneb jak cestovat s kočkou v autě bezpečně

Cestování s kočkou v autě není tak běžné jako se psem, přesto někdy potřebujete kočičího …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *