(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Nepořizujte si psa jen podle vzhledu! Co vše si promyslet před pořízením nového člena rodiny

Nepořizujte si psa jen podle vzhledu! Co vše si promyslet před pořízením nového člena rodiny

Mnoho osob dělá při pořizování nového psa jednu zásadní chybu, pořizuje jej jen podle vzhledu a jeho štěněcí roztomilosti. Nenechte se zlákat vzhledem a před pořízením si dané plemeno dobře proklepněte. Až vám z roztomilého pejska vyroste obří pes či pes tvrdohlavý nebo velmi aktivní, nesmíte se divit. 

Ne podle vzhledu

Při pořízení nového chlupatého člena rodiny svou roli často hraje právě vzhled a tlak ze strany vašich dětí, kterým se štěně líbí. Nenechte se ovšem zlákat k nerozvážnému rozhodnutí, pro vaše dobro i dobro daného psa. Nepořizujte si určité psí plemeno jen proto, že se vám líbí, zjistěte si o něm vždy více!

Velikost a péče

Nezapomínejte na to, že každé malé štěňátko vyroste. Dobře se tedy podívejte na to, jaké plemeno dosahuje finální velikosti a zda to vašemu životnímu stylu bude vyhovovat. Bydlíte v malém bytě, navíc v okolí není příliš kvalitního prostoru pro venčení? Zvolte spíše plemena menšího vzrůstu, která se snáze unaví i při běžné procházce. Velikost psa je rozhodující například i v případě, že často cestujete, potřebujete psa převážet apod. Klíčová však není jen velikost, ale také budoucí péče, například o srst. Dlouhosrstá plemena navíc vyžadují zvýšenou péči o jejich srst.

Charakter

Rozhodující však nejsou jen fyzické rysy, ale také rysy charakterové. Každé plemeno si prošlo po dobu své historie vývojem, křížením s cílem podpořit u daného plemene jisté charakterové rysy. Je například všeobecně známo, že zlatí retrívři jsou mírumilovní, oddaní své rodině a s jejich výchovou se musí opatrně, naopak Jack Russelové jsou nesmírně aktivní psi, tvrdohlaví a často navíc nervózní. I když bude klíčovou roli hrát způsob vaší výchovy, mnoho charakterových rysů je u daného plemene opravdu silně zakotveno. Nastudujte si proto, zda se do vaší rodiny bude pes hodit i po charakterové stránce.

Časové možnosti

Zvážit byste měli i vaše časové možnosti vzhledem k tomu, jak bude plemeno aktivní. Pokud již nyní víte, že na pejska nebudete mít denně více jak hodinu, abyste s ním chodili na procházky, pořiďte si malého psa, pro kterého bude i pár kilometrů velkou vzdáleností. Vždy pečlivě zvažujte vaše časové možnosti a kolik času chcete psovi denně věnovat.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *