(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Akvaristika / Obávaná i krásná bojovnice pestrá: Proč ji mít ve svém akváriu?

Obávaná i krásná bojovnice pestrá: Proč ji mít ve svém akváriu?

Betta splendens či také bojovnice pestrá je sladkovodní paprskoploutvá ryba. Její domovinou bylo původně  Thajsko, Laos, Sumatra či Vietnam. Tato rybička dorůstá velikosti 6-8 cm a patří do skupiny tzv. pěnových bojovnic, jelikož samci vytváří pro své potomky pěnová hnízda.

Základní informace

Tělo bojovnic je protáhlé a různě zbarvené, barevná škála je od albínů přes rybky v barvě zelené, modré, červené až po černou. Černé rybky jsou v době klidu jen tmavě šedé, ale v době tření dostávají sytě černou barvu. Samičky jsou méně intenzivně zbarvené, obvykle mají i několik tmavých podélných pruhů. Bojovnice patří k jedné z nejoblíbenějších akvarijních ryb, především pro své zbarvení. Do Čech se ryba dostala už roku 1897 a stala se pravděpodobně první tropickou rybou chovanou v českých akváriích.

5916043393_277e05267f_b

Proč bojovnice?

Již jméno této rybky poukazuje na agresivitu. To, že se v českém překladu nazývá bojovnicí, není náhodou. I thajský název překládáme jako kousající ryba a poukazují na značnou agresivitu a bojovnost, především mezi samci. V Thajsku jsou jejich bojové schopnosti dokonce podporovány šlechtěním a využívány  k rybím zápasům. Okousané ploutve však samečkům brzy dorostou. Samce bojovnic pestrých je tedy vzhledem k jejich bojovnosti nutno chovat odděleně.

Jak na bettu?

K odchovu nasazujte ryby ve věku do jednoho roku a vybírejte jen barevně odpovídající. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 23°C, v době tření kolem 27°C. Jikry, které jsou těžší než voda, padají ke dnu, a pak je obvykle oba rodiče zalepují do hnízda. Samičku odlovujeme po tření, samečka tehdy, jakmile potěr začíná opouštět hnízdo.

Bojovnice pestrá je nádherná akvarijní rybka, která i přes své bojovné vlastnosti ozvláštňuje nejedno akvárium, a to nejen v Čechách, ale po celém světě.

Blue_Betta_Splendens

O Barbora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *