V tomto období jsou naši čtyřnozí přátelé ohroženi parazity opravdu nejvíce. Tráva na loukách je stále vysoká a v tomto jarním počasí se nejen klíšťatům velmi dobře daří. Ideální je samozřejmě pečlivá preventivní ochrana psů i koček před klíšťaty. Jak však správně klíště vyndat, když už ho váš pes má?
Důsledná prevence
Doporučujeme vždy kočku či psa důsledně před klíšťaty chránit s pomocí antiparazitárních přípravků. Jednat se může o pipety, spreje, obojky, ale také moderní tablety. Zakousnuté klíště, které je infikované, nakazí i svou oběť. Léčba onemocnění je mnohem náročnější a nepříjemnější než dostatečná prevence. Hrozí také mnoho vážných zdravotních rizik.
Pravidelná prohlídka
Pokud s pejskem chodíte často ven na procházky do lesa či na louky, pravidelně ho i přes použití antiparazitárních prostředků kontrolujte. Čím dříve klíště objevíte, tím lépe. Nezapomínejte na oblast uší, třísel a okolí tlamy.
Zakousnuté klíště
Objevíte-li u psa klíště, pusťte se do vyndavání. Použít můžete speciální kleště či pinzetu, ale snažte se vždy vyndat klíště celé. Vezměte si papírový ubrousek či rukavice, pinzetou uchopte klíště za hlavičku, tedy co nejblíže ke kůži. Následně pomalým, ale pevným tahem směrem od kůže klíště vytahujte. Nutné je klíště držet na hlavičku, abyste nezmáčkli jeho tělo. U menších klíšťat to není takový problém, u větších a více nasátých klíšťat již ano. Proto je lepší vytahovat klíšťata ještě malá.
Nekroutit!
S klíštětem nijak nekruťte, netočte ho, neaplikujte na něj žádný olej či mast, jen ho pevným tahem vytáhněte. Klíště totiž při točení vypouští do těla zvířete další látky. Po vytažení klíštěte můžete ranku ošetřit dezinfekcí či potřít antibiotickou mastí.