Péče o klouby je klíčová především u starších psů. Důležitá je však v tomto případě včasná prevence, jelikož poškozené chrupavky v kloubu již nelze nijak opravit a klouby začínají čím dál více bolet. Ideální je proto psům poskytovat péči a potřebné živiny již preventivně a chránit je tak před zbytečnou bolestí.
Kloubní výživa
Účinnou prevencí se může stát kloubní výživa v nejrůznějších podobách. Ideální je se poradit s vaším veterinářem. Jednat se totiž může o různé vitamíny a doplňky stravy v podobě tablet či prášku. Kloubní výživa se dávkuje i tzv. kúrách, tedy například po dobu dvou měsíců se psovi podává určitý typ léků.
Kloubní výživu buď můžete podávat jako preventivní opatření, abyste se u psa vyhnuli budoucím problémům. Některá, především větší a velká, plemena jsou k problémům s kloubním aparátem náchylnější. Svou roli hraje také genetická predispozice. V dalším případě kloubní výživu začněte podávat, všimnete-li si, že má pes s klouby problémy. Hůře se mu vstává, má potíže při chůzi ze schodů apod.
Kteří psi potřebují kloubní výživu?
Kloubní výživu dopřávejte psům s větší zátěží, tedy psům sportujícím či služebním. Vhodné je kloubní výživu podávat i štěňatům větších plemen pro správný vývoj pohybového aparátu. Kloubní výživu je nutné podávat i psům se sklony ke vzniku kloubních problémů, ať už se to týká velkých plemen či psů, u kterých kloubními problémy trpěli jeho rodiče. Nezapomínejte ani na psí seniory a psy s nadváhou. Kloubní výživa se však podává i po úrazech a operacích.
Pozor na vhodnou stravu
Klíčový je také obsah stravy u psů, kteří mají problémy s klouby. Dejte na to, aby byli krmeni jen kvalitní stravou, ne příliš tučnou, po které by zbytečně přibrali, což by zatížilo jejich kloubní aparát. Vyhněte se také krmení psa různými dobrotami či zbytky od stolu.