(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Klíšťata a psi: Jaká onemocnění mohou klíšťata na psa přenést?

Klíšťata a psi: Jaká onemocnění mohou klíšťata na psa přenést?

Pobíhá váš pejsek často venku? Žije spíše na zahradě a je dennodenně vystaven riziku, že se stane obětí nejednoho klíštěte? Chraňte psa již preventivně s pomocí antiparazitárního obojku, pipety, šamponů či sprejů. Klíšťata totiž mohou vašemu psovi způsobovat tato onemocnění. 

Lymeská borelióza

Stejně jako člověk, i pes může být nakažen lymeskou boreliózou, kterou způsobují bakterie rodu Borrelia. Tyto bakterie útočí především na klouby, ale mohou způsobit i postižení srdce, kůže či nervů.

Co se týká projevů, mohou být různé, vždy záleží na kondici, zdravotním stavu a věku psa. Zpravidla se první a druhé stádium onemocnění nijak neprojevuje, ale stádium třetím je mnohdy doprovázeno například kulháním zvířete. Jeho klouby otékají, mohou být horké a bolestivé. U zvířete se projevuje také apatie a nechutenství.

Babesióza

Klíšťata existuje nesmírné množství druhů, přičemž některé z nich přenáší také babesiózu. Toto onemocnění se projevuje různě silně a může psa ohrozit na životě. Pokud se jedná o akutní babesiózu u psa se projevuje bledými sliznicemi, nechutenstvím, tmavou močí, slabostí, horečkou nad 40 stupňů, ale také nateklými mízními uzlinami a zvětšenou slezinou. Toto onemocnění se léčí imizolem či jiným typem speciálních léčiv, která jsou v Česku lépe dostupná.

Anaplasmóza

Onemocnění, které způsobuje bakterie Anaplasma phagocytophilum. Ta infikuje bílé krvinky a je schopna se v nich rozmnožovat. Toto onemocnění se projevuje i jako akutní horečnaté onemocnění, které doprovází apatie, nechutenství, skleslost, průjem a zvracení. Objevuje se také ztuhlost a bolestivost kloubů. Nemoc často přechází do chronického stadia a není tak včas rozpoznáno. Léčí se antibiotiky, léčba je tedy dostupná a účinná.

Klíšťová encefalitida

V neposlední řadě mohou být psi nakaženi také klíšťovou encefalitidou, jedná se však o onemocnění poměrně vzácné. Příznaky jsou přitom podobné jako u lidí, tedy teploty, nechutenství, apatie, přidat se mohou poruchy hybnosti končetin, obrny, poruchy vědomí apod. Léčba je stejná jako u lidí, tedy jen symptomatická, snižuje se horečka apod.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *