Preventivní péče o psí uši je velmi důležitá. Pravidelně byste měli svému psovi uši prohlížet a čistit. Zanedbaná prevence totiž může vést k zánětům, které se bohužel opakovaně vrací. Ochraňte důslednou prevencí svého psa před bolestí uší a vznikem zánětu.
Čemu se vyhnout?
Někdy však i preventivní péče může dát vzniknout zánětu v uších, a to pokud používáte vatové tyčinky, které se používají pro čištění lidských uší. Těm se zdaleka vyhněte, bubínek jím psovi neprorazíte, ale s jejich pomocí zatlačujete maz hlouběji do ucha, což může vyvolat zánět. Nepoužívejte vodu, ani vodu borovou, držte se raději ušních kapek určených pro psy.
Prevence nade vše
Zvláště pokud je váš pes vodní typ, je více než vhodné psovi pravidelně uši kontrolovat. Po plavání či koupání psovi vysušte boltce i vnější část zvukovodu. Ukazatelem, že se něco se psími uši děje, je to, pokud pes často klepe hlavou či si s pomocí pacek uši škrábe. Takové problémy jsou nejčastější u psů, kteří jsou často ve vodě, mají ochlupené zvukovody, což vede k udržování vlhkosti a také bakterií, či mají plemennou dispozici k zúženým zvukovodům. Některá plemena jsou totiž již jsou fyzickou dispozicí náchylnější ke vzniku zánětů v uších.
Jak o psí uši pečovat?
Na čištění psích uší je potřeba se připravit. Tuto očistu provádějte venku, ušetříte si mnoho práce s čištěním vašeho nábytku. Použijte ušní kapky pro psy. Nejdříve začněte s čistším uchem, zvedněte boltec, napněte ucho a aplikujte dávku ušních kapek, dokud ucho není doslova plné. Promasírujte ucho a celý zvukovod až k hlavě a poté utíkejte, protože pes začne klepat s ušima. Tím se zbaví kapek i špíny. Následně kapátko očistěte a pokračujte druhým uchem. Po vyklepání kapek ještě pejskovi vytřete ucho s pomocí gázy či kapesníků dosucha. Poté by měly být uši čisté. Pomocí vám může i to, že vystříháte chloupky ze zvukovodu.