Jaro je tu a vás mohou těšit silnější sluneční paprsky, které ze země vytahují rostliny, traviny a také květy. Tyto změny se nedotýkají pouze vás, ale i vašeho psa, který se s rotlinami dostává do blízkého styku. Nejenže pyly vdechuje, ale traviny se dotýkají jeho i těla. Podívejte se s námi na alergické příznaky a léčbu, kterou může potřebovat i váš pes.
Není alergie jako alergie
I vás pes může mít alergii na některé rostliny, traviny či pyly, ale nelze tyto alergie příliš srovnávat s těmi lidskými. Většinou mají totiž psi spíše alergii na složky v jejich potravě či na štípnutí od blechy či hmyzu. Ale i alergie na pyly a traviny se mohou časem prokázat. Všímejte si především psího chování a změn, které sebou mohou alergické reakce přinést.
Když má pes alergii
A jak se taková alergie u psa projevuje? Nejčastějším ukazatelem je časté drbání, jelikož psí pokožka reaguje na alergení podnět. Alergická reakce se projevuje svěděním meziprstí, nadprstím, hlavy, hrudi a bříška. Pes se stále drbe a místa si rozdrápe, vznikat mohou i boláky. Dalším příznakem může být kýchání a slzení očí. Často bývá postiženo především bříško a tlapky, jelikož těmi se pes travin a rostlin přímo dotýká. Někdy se alergie projevuje také zarudnutím kůže na ušních boltcích či svědivým ekzémem u análních žlázek.
Prevence a léčba
Pokud již o alergii vašeho psa víte, můžete mu před rozkvětem rostliny, na kterou je alergický podávat homeopatika, ale to už musíte jeho alergii znát. Preventivně byste se také měli vyhýbat místům, kde dané rostlina či traviny roste, aby s ní pes přišel co nejméně do styku. Jinak léčba probíhá s pomocí kortikoidů a antibiotik, které vám doporučí veterinář. Pes by měl projít kožními testy, které určí jeho alergii. Pravdou však je, že i vy můžete velmi veterináři i vašemu pejskovi pomoci tím, že budete vysledovávat to, co mu nejvíce vadí, co ho dráždí. Tyto informace předejte veterináři a ten snáze určí alergenní podnět. Nikdy nepodávejte psům lidské léky a vždy se při podezření na alergii poraďte s veterinářem.