(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Kastrace psů a fen: Prevence rakoviny a nežádoucího chování

Kastrace psů a fen: Prevence rakoviny a nežádoucího chování

Kastrace není jen zákrokem, který znemožní další rozmnožování zvířete, ale může být také prevencí vzniku rakoviny a zabraňuje nežádoucímu chování. Kastrace může být velmi důležitá pro život zvířete a možností, jak snížit počet nechtěných zvířat v útulcích.

Kastrace fenky

Během kastrace jsou fence odstraněny pohlavní orgány: vaječníky, děloha a vejcovody. Tato operace bývá prováděna po dosažení pohlavní dospělosti. Jedná se o celkem rutinní operaci. Důležité je, že je kastrace prevencí vzniku nádorů mléčných žláz, která jsou vůbec nejčastějším nádorovým onemocněním u fen. Provedení kastrace před nebo po prvním hárání snižuje riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy skoro na nulu.

Operace

Většinou je kastrace feny možná od 3-4 měsíce věku, ale lepší je provádět operaci po dosažení pohlavní dospělosti. Před samotnou kastrací by fena neměla 12 hodin jíst, u větších fen (nad 30 kg) je lepší 16 hodin. Hodinu před zákrokem se nepodávají tekutiny. Předoperační přípravy a uspávání trvá přibližně 30 minut, samotná operace 40-60 minut. Po operaci se fenka probudí po 30-60 minutách.

Kastrace psa

U psa po kastraci dochází k omezení nežádoucího chování, viz toulání za háravými fenami, značkování močí a nežádoucí nakrytí s cizí fenou. Celkově se snižuje četnost útěků z domova a teritoriální chování. U agresivních psů dochází ke zlepšení stavu po kastraci, pes bývá klidnější a přítulnější. Psa lze kastrovat od 3-4 měsíců věku, ale doporučuje se kastrace po dosažení pohlavní dospělosti.

Samotná operace

Před kastrací se doporučuje 8 hodinová hladovka, u větších psů nad váhu 30 kg 12 hodinová hladovka. Hodinu před zákrokem se nepodávají žádné tekutiny. Předoperační vyšetření a příprava psa zabere přibližně 30 minut, samotný zákrok trvá zhruba 20-30 minut. K probuzení dochází po 30-60 minutách. Po kastraci je důležitý klidový režim a zabránit tomu, aby pes skákal a příliš se namáhal. O ránu se nemusíte nijak zvlášť starat, je dobré zabránit pejskovi v jejím lízání, čemuž může pomoci ochranný límec.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *