(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Kočky / Kastrace kocourů a koček: Jak probíhá a jaké jsou její výhody?
Animals Cats Dream Comfort Home Sleep

Kastrace kocourů a koček: Jak probíhá a jaké jsou její výhody?

Otázka kastrace může být velmi podstatná pro život vašeho domácího mazlíčka. Rutinní operace, která může prodloužit vašemu čtyřnohému členu rodiny život a ochránit ho před zbytečným nebezpečím. Jak probíhá kastrace u koček a kocourů a proč je vhodné nechat vaše čtyřnohé mazlíčky vykastrovat?

Kastrování kocourů

Po kastraci se kocour většinou zklidní a dochází k omezení nežádoucího chování, jako je toulání se za kočkami, nebezpečné rvačky s cizími kocoury a značkování teritoria močí. Díky kastraci se snižuje četnost útěků z domova a prodlužuje se kocourův život, jelikož není vystaven riziku rvaček a útěků. Kastraci může kocour podstoupit po dosažení pohlavní dospělosti.

Jak probíhá kastrace?

Před kastrací by měl být kocour 6-8 hodin bez jídla a hodinu před zákrokem také bez tekutin. Hladovka je důležitá jako prevence zvracení při anestezii. Nejdříve je na řadě předoperační vyšetření a aplikace anestetik, následně kocourek usne a připraví se na operaci. Samotná operace trvá většinou 10 minut a po 10-20 minutách se kocourek probouzí. Již po hodině může být předán majiteli do domácí péče. Po kastraci je důležité zabránit kocourkovi v lízání rány, která se zahojí zhruba z 3-4 dny.

Kastrace kočky

Po vykastrování se kočka drží blíže u svého domova, stává se klidnější a mazlivější. Hlavním důvodem je však snížení počtu nechtěných koťátek. Nekastrovaná kočka může mít totiž koťata až 3 krát za rok. Kastrované kočky se navíc dožívají delšího věku než kočky nekastrované. Kočky se kastrují většinou v říji.

Samotná operace

Podobně jako u kastrace psů se doporučuje 6-8 hodinová hladovka před zákrokem a hodinu před operací odebrat i tekutiny. Předoperační vyšetření trvá zhruba 10 minut, uspávání a příprava operace trvá cca 15 minut a samotná operace 20-30 minut. Kočička se probouzí zhruba po 30 minutách a po hodině už je možné předání do domácí péče.

O Barbora

Zkuste také

Přepravka či postroj? Aneb jak cestovat s kočkou v autě bezpečně

Cestování s kočkou v autě není tak běžné jako se psem, přesto někdy potřebujete kočičího …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *