(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Kočky / Kolika let se dožívají kočky?

Kolika let se dožívají kočky?

Nad touto otázkou bychom se měli při pořízení kočičího společníka také zamyslet. Kolika let se může běžně dožít kočka? Na jakých faktorech záleží?

Kočičí život

Délka je života koček je různá a závislá na mnoha faktorech. Kočky, které žijí venku se zpravidla dožívají nižšího věku. Čeká je totiž náročnější život než kočku domácí, která má svůj pelíšek v teple domova a pravidelný přísun jídla. Toulavé kočky podstupují mnohá rizika, zranění, infekce a různé nehody, které zaviní lidé či jiná zvířata.

Faktory

Hlavním faktorem délky života kočky jsou dědičné dispozice i zdravotní stav, který je podmíněn i tím, zda je kočka sterilizována. Pokud je váš kocour či kočka vykastrovaná, drží se více doma a nezapojuje se příliš do kočičích rvaček, čímž se snižuje riziko vzniku infekce. Navíc jsou sterilizované kočky chráněny před rizikem nákazy od infikovaných partnerů. Zdraví kočky ovlivňuje také složení stravy. Kočky, které tráví čas doma mají stravu vyváženou a podporuje zdraví jejich imunity. Navíc tyto kočky podstupují očkování a při hrozbě nemoci je odvezete k veterináři.

Plemeno

Svou roli hraje také kočičí plemeno. Kočky ze stejného plemena se dožívají velmi podobného věku. Například barmské kočky se dožívají v průměru 15 let, siamské kočky 20 let a himalájské kočky (náchylnější na onemocnění ledvin) žijí kratší dobu. Průměrná doba života kočky, která má svůj pelíšek doma je 15-20 let. Kočky pouliční podstupují mnoho životních rizik, navíc se stravou, která je ne vždy vhodná pro jejich trávicí systém. Kočky venkovní, které nemají svůj domov a toulají se dožívají v průměru pouhých 5 let. Nejdéle žijící kočka se dožila věku 36 let. To už je pořádně dlouhý život. Svou roli hrají také choroby, například onemocnění kočky cukrovkou.

Dopřávejte své kočičce kvalitní stravu a bezpečí domova, dopřejete ji delší život.

O Barbora

Zkuste také

Přepravka či postroj? Aneb jak cestovat s kočkou v autě bezpečně

Cestování s kočkou v autě není tak běžné jako se psem, přesto někdy potřebujete kočičího …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *