(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Kočky / Jak můžete usnadnit život slepému domácímu mazlíčkovi?

Jak můžete usnadnit život slepému domácímu mazlíčkovi?

Oslepnutí domácího mazlíčka může nastat z různých důvodů. Příčinou může být samozřejmě i zranění, ale častěji se jedná o následek cukrovky, očního traumatu, glaukomu, onemocnění sítnice, ale příčinou mohou být i genetické dispozice. Postup oslepnutí může být velmi pomalé, ale také rychlý natolik, že si zpočátku nemusíte ničeho všimnout. Jakmile máte nějaké podezření, navštivte se psem či kočkou ihned veterináře.

Hlavní je se nehroutit

Mít doma slepého domácího mazlíčka není ničím, z čeho byste se měli hroutit. Samozřejmě se jedná o velmi smutnou skutečnost, ale zvířata se i tomuto stavu umí celkem dobře přizpůsobit a vy mu v tom můžete pomoci.

Dostatek času

Domácímu mazlíčkovi dopřejte především dostatek času. V případě, že zvíře přijde o zrak ze dne na den, bude to pro něj mnohem těžší. Dopřejte zvířeti dostatek času a prostoru na přirozenou adaptaci.

Průzkum prostředí

Pes či kočička si musí vytvořit „mapu“ svého teritoria ve své hlavě, aby se v něm mohli orientovat. Můžete domácího mazlíčka nejdříve umístit do menšího pokoje, který pro něj bude snazší na orientaci a on sám si bude poté teritorium rozšiřovat. Pomoci pejskovi můžete i cestičkou z pamlsků.

Co nejméně změn

Snažte se ve svém domově omezit změny typu přemisťování nábytku, květin a velkých předmětů. Tím byste pejskovi či kočičce zbytečně cestu ztížili.

Odstraňte nebezpečné předměty

Z vašeho domova také odstraňte všechny předměty, které by mohly být pro domácího mazlíčka nebezpečnými. Myslete na to, že on je nevidí a vy ho můžete zbavit zbytečných rizik. Zavírejte také dveře od koupelny, toalety či venkovního bazénu.

Pískací hračky

Důležité je, abyste na své domácí mazlíčky mluvili, pomohli jim v orientaci, třeba i s pomocí pískacích hraček, díky kterým pejsek pozná, kam má běžet. Po čase uvidíte, že se domácí mazlíčci orientují v prostoru celkem obstojně sami. Dejte jim jen dostatek času.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *