Pořídili jste si koťátko? A přemýšlíte nad kastrací? Zvažte možnosti pro a proti, pomůžeme vám a spolu s vámi zvážíme možnosti, zda je kastrace u koček vhodná, či ne.
Proč kočku vykastrovat?
Pokud máte kočičku doma a ven ji skoro nepouštíte, víte tedy, že se nepotká s kocourem, není kastrace nutným zásahem. Pokud má však vaše kočička volnost venku a čekají na ni různé nástrahy, kastraci určitě zvažte. Tento zákrok je zcela bezpečný a bezbolestný. Kastrace je pro vás nejlepším řešením, než v budoucnu řešit problémy s nechtěnými koťaty, o které nejste schopní se starat. Pokud tedy nemáte zájem o další chov vaší kočky nebo kocoura, určitě nechte svá zvířátka kastrovat. Kočičku uchráníte před nechtěnými koťaty a kocoura zbavíte potřeby značkování, možná i pohledy vašich sousedů budou přívětivější.
Pro kočky žijící převážně venku
Kastrace koček neboli sterilizace je tedy nejvhodnější pro kočky, které se pohybují venku. Kastrací také předcházíte mnohým zbytečným problémům a nekontrolovanému množení. Kočky se samozřejmě kastrují i ze zdravotních důvodů, vyhnete se pravděpodobnosti různých chorob jako je rakovina dělohy či mléčných žláz. Kastrace též tlumí nepříjemné projevy kočičí říje.
Kdy přichází čas kastrace?
Kočky se kastrují během dospívání, věk není pevně stanoven. Přibližná je doba mezi 6. – 7. měsícem věku. U koček jde o větší zákrok než u kocourů. Dochází k otevření dutiny břišní a odstraňuje se děloha a vaječníky. Nebojte se, kočka je při zákroku v plné narkóze a nic necítí. Kočičí zotavování je delší než u kocourů, kočka většinou 2-3 dny vůbec nejí a jen málo se pohybuje. Kontrolujte kočku, aby si rány neolizovala a nevytahovala si stehy. Kočky se po kastraci povahově příliš nezmění, některé jsou přítulnější a klidnější na jiných to však žádnou změnu neukáže, u kocourů je to však jinak.