S probíhajícím létem přichází na řadu důležité téma týkající se přehřátí organismu u vašich čtyřnohých přátel. Psí a kočičí termoregulace funguje velmi odlišně a na to by měl každý majitel myslet. Zvláště při procházce při třicetistupňových vedrech. Myslete na své domácí mazlíčky i v létě a preventivně je chraňte před následky přehřátí.
Zvířata, která jsou k přehřátí náchylnější
Pokud máte zdravého psa či kočku v nejlepších letech, riziko přehřátí u něj samozřejmě hrozí menší než u nemocného staršího psa. K přehřátí jsou náchylnější zvířata se zdravotními problémy, trpící nadváhou, štěňátka a koťátka a zvířata s hustou srstí. Pravdou je, že náchylnější k přehřátí jsou také drobná plemena, bezsrstá zvířata a psi, kteří jsou často zatěžováni výcvikem. U koček přehřátí hrozí méně, jelikož jsou buď spíše doma v bytě nebo pobíhají volně venku. Dále se budeme věnovat jen přehřátí u psů.
Když je pes přehřátý
Přehřátí u vašeho psa poznáte jednoduše. Pes je během procházky unavený, nechce běhat, zvedá tlapky a zadýchává se. Poté nastává slinění z úst, pěna u tlamy a nervozita. Při vážném přehřátí psího organismu dochází ke zvracení, horečce, silnému bušení srdce a průjmu. Snažte se tedy s pejskem během velkých veder nepodnikat delší vycházky a držte se s ním spíše ve stínu.
Jak situaci řešit?
Pokud je váš pes přehřátý, začněte s okamžitým ochlazování podobně jako u člověka. Psa zabalte do mokrých ručníků, postříkejte vodou či ho pomalu celého ponořte do vody. Nestříkejte ho a nepokládejte do ledové vody, aby pes nedostal šok. Dodejte mu dostatek tekutin, případně zajistěte odvoz k veterináři.
Preventivní opatření
Pokud budete dbát na dostatečnou prevenci, můžete se všem těmto nepříjemnostem vyhnout. Pokud je opravdu teplo, dopřejte si s pejskem pouze krátké procházky, a to spíše ve stínu. Podnikáte-li delší cestu, sbalte psovi dostatek tekutin a vezměte mu přenosnou misku, popřípadě volte cestu, kde je vodní plocha či říčka, ve které se pes může zchladit. Nikdy psa nenechávejte uvázaného na slunci, ani zavřeného v autě!