(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Jak vidí psi? Černobíle, nebo barevně?

Jak vidí psi? Černobíle, nebo barevně?

Přemýšlíte někdy nad tím, jak váš pejsek vidí svět? Nejenže se vidění psího světa odvíjí od velikosti psa, ale také od genetických dispozic. Vidí psi tedy černobíle, nebo barevně?

Černá/bílá

Pravděpodobně jste se již setkali s názorem, že psi a kočky vidí okolní svět jen černobíle. To však není naprostá pravda. Psi totiž vidí svět velmi odlišně než my. Zajímavé je, že pro psí vidění jsou základní barvy bílá a černá, ale dokážou ji vidět v mnoha různých odstínech, tedy v mnoha různých odstínech šedá. K těmto odstínům se však přidružují i odstíny žluté a modré, které se také navzájem propojují. Lidské oko vidí v mnoha jiných barvách a odstínech, které se navzájem proplétají, viz barva červená, fialová, zelená.

Stavba oka

Abyste více pochopili psí vidění, je dobré znát stavbu jejich oka. Běžně se oko skládá z tyčinek a čípků, jsou to dva typy buněk, které vnímají světlo. Zmíněné tyčinky nepotřebují příliš světla a starají se o černobílé vidění. Čípky jsou však citlivější na světlo a vnímají i barevné odstíny. V oku lidském jsou čípky pro barvu zelenou, modrou a červenou. Psi však mají jen dva druhy čípků. Mají tedy stejné vidění jako lidé, kteří trpí druhem barvosleposti, jejich vidění je omezeno na některé barvy. Psi mají sítnici tvořenou převážně tyčinkami a vidí v odstínech především šedé, modré a žluté.

Rozostření

Větším problémem ve vidění u psů je však rozostřenost. Psi vidí rozmazaně a jejich schopnost zaostření je mnohem nižší. My lidé jsme schopni vidět s dobrým zrakem do vzdálenosti 22 m, pes vidí ostře jen do vzdálenosti 6 m. Jak je tedy možné, že pes vidí a chytí hozený míček. Psi totiž lépe identifikují pohyb než my lidé.

Vhodné hračky

Ideální je tak kupovat hračky například v barvě fialové, a vyhnout se barvám jako je červená či oranžová.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *