Teploty, ve kterých poslední dny žijeme připomínají spíše saharské končiny než Českou republiku. Bohužel vysoké teploty se nedotýkají jen našeho organismu, ale i zdraví našich čtyřnohých členů rodiny. Docházet může především k přehřátí organismu z důvodu nadměrné pohybové aktivity či pobytu na slunci. Jak poznat, že je váš pes přehřátý? A jak jej efektivně a správně zchladit?
Hypertemie a odlišné ochlazování
Přehřátí organismu, odborně hypertemie je celkem nebezpečným problémem, jelikož jeho důsledkem může být i smrt. Základem je si uvědomit, že ochlazování psího organismu funguje odlišně než termoregulační mechanismy u lidí. Pokud se lidský organismus přehřívá, dochází k pocení a pot se z začíná z kůže odpařovat a dochází k ochlazování. Psi však nemají žádné potní žlázy (jen na polštářcích tlapek) a organismus dokáží zchlazovat je zrychleným dýcháním a vyplazením jazyka. Vyplazený jazyk a rychlejší dýchání se však v žádném případě nevyrovná termoregulaci lidské. Proto je důležité si uvědomit, že psi mají v horkých dnech větší problém s ochlazením.
Přehřátí u psa
Přehřátí je přímo závislé na typu psa (plemeno, stáří, zdravotní stav), jeho aktivitě a prostředí. Nejběžněji je však pes přehřátý v důsledku fyzické aktivity během horkého dne. I když pes stále běhá za míčkem a nosí vám ho zpět, protože to jednoduše miluje, neznamená to, že není přehřátý. Pes přestává s aktivitou opravdu až ve chvíli, kdy je naprosto vyčerpaný, což pro něj již může být pozdě. Dalším důvodem přehřátí je teplota vzduchu. Je-li teplota vzduchu vyšší než 25 stupňů Celsia je ochlazování dýcháním pomalé a méně účinné. Vliv hraje i vystavení zvířete přímému slunečnímu záření, proudění vzduchu či celková teplota prostředí. To platí zvláště v situacích, kdy je pes zavřený uvnitř. Pozor byste měli dávat i na dostatek čerstvé vody, která pomáhá přehřátí a dehydrataci organismu. V příštím článku se dozvíte, jak psa účinně a správně zchladit.