(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Psi / Letní horka aneb proč nikdy nenechávat psa zavřeného v autě (ani s otevřenými okýnky)

Letní horka aneb proč nikdy nenechávat psa zavřeného v autě (ani s otevřenými okýnky)

Během letních měsíců se potýkáme s přívalem horka. Horké letní dny se však dotýkají nejen nás, ale i našich čtyřnohých členů rodiny. Necháváte psa během nákupu či zařizování různých záležitostí zavřeného v autě? Podstupujete tak velké riziko toho, že vašemu psovi ublížíte. 

Pes v autě

Během letních dnů a za teplého počasí byste psa neměli nikdy nechávat zavřeného v autě, a to ani s pootevřenými okýnky. Otevřené okno nijak nepomáhá a u psa může dojít k přehřátí a následné smrti, a to velmi rychle.

Rychlá zastávka

Necháte psa v autě přece jen na chvíli, jen si skočíte do obchodu. U kasy se však rychle vytvoří fronta a pes v autě zůstane o deset minut déle. Každá minuta je však pro psa velkým rizikem. V interiéru auta se rychle tvoří teplo, je celé rozehřáté a okýnkem ke psovi téměř žádný vzduch neproniká. Navíc psí termoregulace funguje naprosto odlišně než ta lidská. K přehřátí a úpalu dochází u psa opravdu velmi rychle. Psi totiž nejsou schopni ochladit se pocením jako my lidé a jejich teplota se rychle vyšplhá nahoru.

Termoregulace

Termoregulace se stará o to, aby byla teplota organismu stálá, u psa však termoregulace funguje jinak než u lidí. My se během horka začínáme potit a naše tělo se ochlazuje. Pes se však ochlazuje jen díky jazyku a dutiny ústní, dochází ke zrychlenému dýchání, aby pes vdechoval studenější vzduch a zbavil se horkosti. To se mu však ve vyhřátém autě příliš dařit nebude.

Nechte psa doma

Pokud plánujete cestu, během které víte, že vás čeká několik zastávek, na kterých se zdržíte, nechte raději psa doma. Jistě mu bude lépe na jeho místě v bytě či domě než v zavřeném autě, kde může i 10 minut představovat velké riziko.

O Barbora

Zkuste také

Jak venčit vašeho psího miláčka po setmění a neztratit ho z dohledu? Rozzařte ho světelným obojkem

Češi jsou vyhlášeným národem pejskařů, přičemž se chlubí více než dvěma a půl miliony těchto …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *