I když to může znít neskutečně, přátelství psa a koně může opravdu vzniknout. Záleží jen na vaší péči a tréninku, který psovi a koni dopřejete. Chce to dostatek trpělivosti a dobrého načasování. Pravdou je, že velmi vhodné je, pokud pes a kůň přicházejí do vaší domácnosti přibližně ve stejnou dobu. Oba dva jsou na tom totiž v rámci postavení v danou chvíli rovnocenně.
Důležité zásady
Podstatné je psa a koně od sebe neizolovat, ale nechat je, aby si pes zvykl na zvuky, které vydává kůň a opačně. Určitě je od sebe neizolujte, ale myslete na bezpečí obou zvířat. Před setkání psa a koně je důležité, aby pes znal již povely jako je sedni, lehni, ke mně a k noze, abyste s ním v blízkosti koně mohli pracovat. Před prvním setkání je dobré psa i koně náležitě unavit. Vzít psa do ohrady a nechat je, aby se vzájemně očichali. Poté začíná seznamování, které probíhá ze země. Tzv. vedete psa i koně na vodítku. Učíte psa, aby chodil vedle koně, nesmí se mu plést pod nohy, zastavovat či dělat prudké pohyby. Toto učení by mělo probíhat opravdu postupně a pomalu, aby ani jedno ze zvířat nebylo ve stresu.
Postupné učení
Psovi pokládejte povely, které musí dodržovat. Až se psem opravdu secvičíte tuto souhru a pes chápe, že musí poslouchat, protože by pro něj jiná situace mohla být nebezpečná, můžete nasednout do sedla. Pro psa je to překvapení, není zvyklý na takovouto pozici. Pokud bude štěkat, snažte se ho uklidnit. Takto si pes na novosti přivyká. Řádně ho chvalte, odměňte pamlskem a opravdu buďte důslední v provádění povelů. Přidat můžete postupně i povel jdi ke koni či jdi na druhou stranu. Začínejte vždy výcvik na vodítku! Až poté bez něj. Výcvik je to poměrně náročný, ale trpělivost přináší své plody. Po čase si na sebe pes a kůň mohou natolik zvyknout, že se stanou rovnocennými přáteli.