Často se setkáváme s články,které se zabývají tím, jak správně pečovat o chrup, většinou jsou to však rady týkající se chrupu psího. I o kočičí chrup by se mělo správně pečovat, preventivně se vyhýbat onemocněním, která se mohou projevit až ve stáří a znepříjemňovat život nejen vaší kočce, ale i vám. Pečujte o kočičí chrup a všímejte si různých příznaků, dnes se na ně společně podíváme.
Zanedbaný a zdravý chrup
Zdravý kočičí chrup poznáte jednoduše, zuby jsou bílé, dásně přiléhají k zubním krčkům a především kočičí dech nezapáchá. Jelikož je však zubní prevence u koček málo známá, vznikají různá onemocnění z důvodu zanedbání péče o chrup. Přispívá k tomu i krmení koček měkkou stravou, která kočkám nedává šanci si chrup očistit. Časem se na kočičím chrupu, podobně jako u lidí, začíná usazovat zubní plak, který je skvělým podhoubím pro vznik zubního kamene. Zubní kámen se dostává až pod dásně k zubnímu lůžku a způsobuje zánět dásní a lůžka. To může vést až k vypadnutí zubu.
Důsledky zanedbávané péče o chrup
Zanedbaný chrup poznáte podle zapáchajícího dechu kočky, oteklých, občas krvácejících dásní, kočka příliš nejí z důvodu bolesti, znakem může být i uvolněný či dokonce chybějící zub.
Vhodné čištění zubů
Nejlepší ochranou před problémy s dutinou ústní je pravidelná prevence, která se bude opakovat každý týden. Buď čištěním kočičího chrupu speciálním kartáčkem nebo dáte své kočce něco k okousávání (suchary, kosti). Pravdou je, že nejúčinnější prevencí je pravidelné čištění zubů. Dokážete si to u své kočky představit? Kočičí povahy jsou různé a některé kočky to snášení dobře, avšak nejrozumnější je začít s péčí o chrup již v raném věku, aby si kotě na tento úkon zvyklo.
Jak probíhá čištění?
Čištění kočičího chrupu by mělo začít masírováním kočičích zubů a dásní. Začínat byste měli čištění prstem, aby si na doteky v dutině ústní kočka zvykla. Použít můžete i speciální zubní pastu, tu dejte kočce očichat a ochutnat. Až později použijte zubní kartáček. Důležitá je v tomto případě pravidelnost.