Někteří lidé se bohužel potýkají s alergiemi na domácí zvířata. Ať už to jsou psi, kočky nebo třeba králíci – pro jedince s alergií jsou to spíše nepřátelé, než samotní mazlíčci. Lidé jsou v jejich bezprostřední blízkosti nuceni kýchat a kašlat.
Jaké další příznaky alergie přináší?
Dost často je také začne svědit v nose nebo na kůži, mnou si oči, atd. Spouštěčem alergie mohou být i použité předměty od daného zvířete. Alergie nastává z toho důvodu, že mají srst a způsobují to právě chloupky. Při dýchání však vdechujeme i jiné zvířecí nečistoty, které nejsou pouhým okem vidět.
V případě alergie na zvířata je někdy nutné nasadit léčbu pomocí antihistaminik doporučených lékařem. Nejlepším řešením je však vyhnout se přímému kontaktu se zvířetem, který alergii podněcuje.
Bohužel to znamená i fakt, že třeba pejska darujete do dobrých rukou někomu jinému a pořídíte si třeba rybičky, hada nebo želvu. Některá bezsrstá plemena psů nevyvolávají tolik alergických reakcí jako např. teriér. Z koček pak třeba sirská. Nealergické kočky mají obvykle krátkou nebo žádnou srst. Ve slinách vlastní menší množství enzymu vyvolávajících alergický záchvat.
Jak zjistit, zda máte zvířecí alergii a co dělat?
Dá se to identifikovat poměrně jednoduše. Kontakt se zvířaty vám zapříčiní vznik těchto potíží:
- Obtížné dýchání, u silných alergií a astmatiků až dušnost a záchvat
- Silný, suchý a dráždivý kašel
- Suchost sliznic a svědění v krku a nose
- Sekreci v podobě alergické rýmy
- Vodnaté a červené oči
- Intenzivní svědění na rukou se zdrsněnou kůží, mohou být i červené flíčky
- Neustálé kýchání
Léčba zahrnuje spíše prevenci
Vyvarujte se soužití se zvířátkem v domácnosti. Když už se tedy rozhodnete mít zvíře, je lepší ho chovat venku nebo zvolit nějakou jinou variantu, jak jsme korespondovali již na začátku. Můžete se také zvířátka vzdát úplně a začít třeba sportovat. Možností je více, než dost.