Horké letní dny trápí i naše čtyřnohé členy rodiny. Jejich termoregulace funguje velmi odlišně oproti té lidské a jen těžko se účinně ochlazují jako my. Dbejte během horkých dnů o zdraví vašeho psa, omezte jeho pohybovou aktivitu venku na slunci, myslete na jeho dostatečný pitný režim a nezavírejte ho ve vyhřátých interiérech. Jak však psa správně zchladit, pokud je již přehřátý?
Rizikové skupiny
Jací psi jsou však k přehřátí nejnáchylnější? Patří mezi ně svalnatí a mohutní psi, tedy plemena tohoto typu, dále plemena brachycefalická, tedy buldoci, boxeři, ši-tzu, molossové apod. Do rizikové skupiny řadíme také starší psy, obézní, ale i štěňátka. Horkem trpí především zvířata s hustou srstí, nemocní jedinci (zvláště ti, kteří mají problémy srdeční či dechové) a zvířata vytížená výcvikem či zátěží během horkého počasí. U těchto psů byste měli být obzvláště opatrní a dbát o jejich zdravotní stav.
Vyhněte se se svým psem:
- dlouhým procházkám na přímém slunci
- přílišné aktivitě během horkých dnů
- nedostatku čerstvé vody
- dlouhodobému pobytu ve vyhřátém interiéru
Jak psa účinně zchladit?
Pokud však již dojde u vašeho psa k přehřátí, je důležitá rychlá první pomoct. Základem je udržet klid a začít psa chladit postupně. Nikdy psa nepolévejte ledovou vodou apod., mohli byste mu více uškodit. Nejdříve zastavte jakoukoliv aktivitu psa, nechte ho, ať si lehne do stínu na studené místo (dlažba, do trávy). Psa v žádném případě neházejte do vody, nesprchujte, ani nepolévejte ledovou vodou!!! Ochlazovat pejskovi můžete tlapky, namočit mu můžete pomalu břicho, třísla, krk a hlavu. Zajistěte, aby měl dostatek chladnějšího vzduchu, ovívejte ho kusem látky apod. Nabídněte mu chladnou vodu (ne ledovou!). Nejdříve psovi podejte tuto první pomoc a až poté převezte k veterináři. Cesta přehřátým autem by vašemu psovi mohla ještě více ublížit. Veterinář posoudí stav zvířete a provede potřebná vyšetření, popřípadě zahájí léčbu přehřátí.