(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-85168040-2', 'auto'); ga('send', 'pageview');
Domů / Novinky / Tipy na moderní chov drůbeže

Tipy na moderní chov drůbeže

Chováte doma drůbež a jste věrni dlouhá léta zažitým postupům? Možná přišel čas na to udělat pár změn. Změn, které vám ušetří práci a drůbeži zajistí lepší podmínky. Připravili jsme pro vás čtyři tipy na praktické a přitom nepříliš finančně náročné vybavení, díky němuž posunete i malý domácí chov na vyšší úroveň.

Automatická dvířka vám ušetří čas a práci

Praktickým prvkem, který dokáže chovateli usnadnit život, jsou bezpochyby automatická dvířka kurníku. V případě, že je kurník vybaven automaticky ovládanými dvířky, odpadá chovateli starost o každodenní ruční otevírání a zavírání dvířek kurníku. Práce to sice není nijak zvlášť namáhavá fyzicky, ale především je omezující časově, když musíte být každý den ve správnou dobu poblíž, případně je třeba pověřit někoho dalšího. Na otevření nebo zavření dvířek pak stále musíte myslet. Díky automatickým dvířkám nemůže nastat situace, že na zavření dvířek zapomenete a kurník přes noc navštíví liška, lasička nebo kuna.

Automatické ovládání dvířek se může řídit buď podle časového, nebo soumrakového spínače. Pro každý z úkonů – otevírání a zavírání – lze také nastavit rozdílný typ spínače, podle kterého se má činnost dvířek řídit, aby jejich funkce co nejvíce odpovídala vašim představám. Dobrou zprávou dále je to, že když zakoupíte kompletní sadu sestávající z dvířek, kolejnic a řídicí jednotky se snímači a integrovaným pohonem, instalaci automatických dvířek máte za chvíli hotovou – jedná se o jednoduchý úkon i pro méně manuálně zručné chovatele.

Snadné krmení drůbeže

Přestože se drůbež na rozdíl od lidí neštítí zobat svou potravu přímo ze země, neznamená to, že neexistuje lepší způsob, jak jí naservírovat krmení. Lepším způsobem je pořídit speciální krmítka pro drůbež. Krmítka pomáhají ve výběhu nebo kurníku udržovat čistotu a přitom umožňují snadné doplňování krmiva. Jsou jednoznačně vhodnější volbou oproti sypání krmení na zem nebo třeba běžné plastové misce.

Na výběr je řada typů krmítek, která jsou určena pro různé druhy krmiv – na trhu najdete například tubusová, násypná, žlabová nebo promyšlená nášlapná krmítka přispívající k úspoře krmiva díky jejich ochraně před vysypáním či nálety ptáků.

Napáječky zajistí čistou vodu

Kromě krmítek by v kurníku nebo výběhu neměly chybět ani napáječky, které představují hygienický zdroj vody pro drůbež. Stejně jako u krmítek také pro napáječky platí, že jsou lepší než prostá miska. Z misky se voda snadno vylije a při umístění v kurníku či výběhu by rychle docházelo ke znečištění veškeré vody.

Při využívání napáječek má drůbež přístup k mnohem čistší vodě díky tomu, že je většina vody bezpečně uchovávána v zásobníku a z něj vytéká, až když je v misce málo vody, nebo dokonce až ve chvíli, kdy se drůbež dotkne napáječky zobákem (niplové napáječky). A čistá voda je opravdu důležitá, ta špinavá je totiž líhní pro bakterie, jež mohou vážně ohrozit zdraví celého chovu. K dostání jsou kromě několika druhů klasických napáječek ještě napáječky automatické, v nichž není nutné doplňovat vodu, když jsou přes ventil napojeny na vodovodní řad. Stačí je pouze pravidelně čistit, na což ostatně nezapomínejte ani u těch klasických, například bajonetových, sifonových nebo niplových napáječek.

Nové přírůstky díky automatickým líhním

Dokonce i v menších domácích chovech přijdou vhod automatické líhně na vejce. Líhně na vejce neboli inkubátory slouží k umělému odchovu drůbeže a využití najdou u každého chovatele, který má za cíl přivítat ve svém chovu nové přírůstky, ať už jde o kuřata, husy, křepelky, nebo dokonce pštrosy. Samozřejmostí je jejich používání v chovech zaměřených na cílené líhnutí drůbeže, v malých domácích chovech se pak hodí minimálně v případě, když se vyskytne problém s přirozeným líhnutím. Tento problém nastává, pokud drůbež na vejci nesedí dostatečně dlouho.

K líhnutí automatické líhně přispívají tím způsobem, že pro vejce zajišťují ideální podmínky pro líhnutí díky schopnosti konstantně udržovat nastavenou teplotu. Některé modely automatických líhní jsou navíc vybaveny integrovanou LED prosvětlovačkou na prosvícení vajec, což urychluje kontrolu jejich oplozenosti.

O Jan Neckář

Zkuste také

Zapojte se do ochrany životního prostředí a profitujte z toho i vy

Eko-friendly přístup šetrný k životnímu prostředí doslova hýbe všemi vyspělými státy. Každý je vyzýván k …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *