Přemýšlíte někdy nad tím, jak váš pejsek vidí svět? Nejenže se vidění psího světa odvíjí od velikosti psa, ale také od genetických dispozic. Vidí psi tedy černobíle, nebo barevně?
Černá/bílá
Pravděpodobně jste se již setkali s názorem, že psi a kočky vidí okolní svět jen černobíle. To však není naprostá pravda. Psi totiž vidí svět velmi odlišně než my. Zajímavé je, že pro psí vidění jsou základní barvy bílá a černá, ale dokážou ji vidět v mnoha různých odstínech, tedy v mnoha různých odstínech šedá. K těmto odstínům se však přidružují i odstíny žluté a modré, které se také navzájem propojují. Lidské oko vidí v mnoha jiných barvách a odstínech, které se navzájem proplétají, viz barva červená, fialová, zelená.
Stavba oka
Abyste více pochopili psí vidění, je dobré znát stavbu jejich oka. Běžně se oko skládá z tyčinek a čípků, jsou to dva typy buněk, které vnímají světlo. Zmíněné tyčinky nepotřebují příliš světla a starají se o černobílé vidění. Čípky jsou však citlivější na světlo a vnímají i barevné odstíny. V oku lidském jsou čípky pro barvu zelenou, modrou a červenou. Psi však mají jen dva druhy čípků. Mají tedy stejné vidění jako lidé, kteří trpí druhem barvosleposti, jejich vidění je omezeno na některé barvy. Psi mají sítnici tvořenou převážně tyčinkami a vidí v odstínech především šedé, modré a žluté.
Rozostření
Větším problémem ve vidění u psů je však rozostřenost. Psi vidí rozmazaně a jejich schopnost zaostření je mnohem nižší. My lidé jsme schopni vidět s dobrým zrakem do vzdálenosti 22 m, pes vidí ostře jen do vzdálenosti 6 m. Jak je tedy možné, že pes vidí a chytí hozený míček. Psi totiž lépe identifikují pohyb než my lidé.
Vhodné hračky
Ideální je tak kupovat hračky například v barvě fialové, a vyhnout se barvám jako je červená či oranžová.