Pořídili jste si štěňátko a rádi byste věděli něco více o psí výchově? Kromě toho, že štěně můžete naučit základním povelům, dát mu dostatek svého času, aby si vás zamilovalo, ale také se zaměřit na socializaci s dalšími psy. Největším problémem se stává vodítko, v nejhorším případě samonavíjecí.
Když pes potká psa
Už od štěněcího věku byste měli dbát na dostatečnou socializaci štěňátka s dalšími psy či jinými štěňátky. Většina lidí se u štěněte bojí, že pokud ho budou mít na volno, uteče jim. Pravdou je, že v počátcích je to naprosto běžné, jelikož se štěně teprve učí, co může. Používejte vodítko, pokud jdete po nebezpečnější cestě, například u silnice, ale jinak štěně pouštějte a učte ho povelům „ke mně“ a „k noze“, ty vám budou stačit ke spokojeným vycházkám.
Pes a vodítko
Pokud máte psa už odmalička stále jen upnutého na vodítku, nejenže ho nesmírně trápíte po fyzické, ale i psychické stránce, ale pes není v dostatečném kontaktu s ostatními psy, nesocializuje se. To může být pro jeho život v budoucnu problémem, za kterým však stojíte vy. Důvodem je většinou lenost a strach majitelů psů, že jim pes uteče k dalšímu psovi. To je však naprosto běžné a štěně se tím učí, že ne každý pes je přítel, ale že s některými se mohou stát přáteli na celý život. Dopřejte to i vy svému pejskovi. Stačí se vždy majitele psa, kterého potkáte zeptat, zda mu nevadí, že si s ním váš pes bude hrát nebo se zeptat na to, jak ostatní psy snáší.
Samonavíjecí vodítka
Vůbec největším problémem jsou tzv. samonavíjecí vodítka, díky kterým se pes učí jen tahat, aby se mohl dostat dál, ale máte ho stále upnutého na velmi šňůře, tedy i vodící ploše. Dopřejte štěňátkům volný běh, zkušenosti a radost z procházek bez vodítka.