Pes a pohyb, to jsou dvě věci, které jdou neodmyslitelně k sobě. Ovšem staré dobré pořekadlo tvrdí, že všeho moc škodí, a bohužel to platí i v tomto případě.
Jak je to se závislostí na adrenalinu?
Možná jste někdy slyšeli o závislosti na adrenalinu, která se může u některých psů vytvořit. Jedná se v podstatě o závislost na pohybu jako takovém, který je ovšem nejčastěji spojen s lovem. Psi, které chováme, však neznají lov, který praktikovali jejich předci. Dnešní lov se omezil pouze na chytání míčků, létajících talířů či klacků.
Proč pes stále běhá za míčkem?
Při těchto aktivitách dochází v těle psa k nahromadění adrenalinu, který mu slouží především pro to, aby co nejrychleji vystartoval z místa a dohnal lovenou kořist, tedy například míček. Bohužel u psa již následně nedojde ke klidové fázi, kdy si ulovenou kořist v klidu zatáhne někam do bezpečí, kde jí sní. V dnešní době kořist z pryže po odevzdání páníčkovi opět bleskurychle vystřelí do prostoru, a je zapotřebí jí opět ulovit.
Při neustálém opakování takových hodů dojde k nahromadění takových dávek adrenalinu v těle psa, až na něm začne být závislý. Projevy závislosti poznáte především díky okamžitému bystření v momentě, kdy je pomyslná kořist zpozorována, chvěním, neustálým kňučením a dožadování se opakování loveckého dobrodružství. V nejhorších případech pak pes upadá do stresu a je výrazně nečinný.
Jak psa zklidnit?
Řešením těchto problémů jsou vyvářené aktivity, které se soustředí jak na fyzický, tak i na mentální výdej. Mentální výkony pes podává především při nejrůznějších čichových aktivitách, učení se novým povelům či při běžném a majitelem nekontrolovaném chování psa například na zahradě. Právě tyto činnosti mu pomohou alespoň trochu zmírnit závislost na pohybové aktivitě a je možné dosáhnout i návratu k běžnému chování psa. Vše ovšem vyžaduje čas a trénink, a především omezení pohybových aktivit, při kterých pes loví házené předměty.