Kočka má běžně na předních tlapkách prstů pět a na zadních prsty čtyři. Pokud se vám narodí koťátko, které má prstů více, máte koťátko s tzv. polydaktylií, což je stav, kdy se na kočičí tlapce vyskytuje více prstů, než by mělo. Pravdou však je, že se nejčastěji vyskytuje u mainských mývalích koček, povíme vám proč.
Když má kočka polydaktylii
I kočky, podobně jako lidé, mohou trpět polydaktylii. Poté mají na předních tlapkách až sedm prstů a na zadních se tato anomálie objevuje jen vzácně. Nejvíce prstů měl kocour Jake, který se mohl chlubit počtem 28 prstů, přičemž normálně má kočka prstů jen 18.
Příčina polydaktilie
Polydaktylie je genetickou mutací, která se dědí z generace na generaci. U jednoho plemene je však tento gen progresivní, a to u mainských mývalích koček. Pokud má jeden z rodičů gen rozvíjející polydaktylii, mají potomci 50% šanci, že ji budou mít také. Pro svou neobvyklost byl chov koček s polydaktylii zakázán, a proto se s jejich výskytem příliš nesetkáváme.
Výskyt víceprstých koček
A kde máte největší šanci, že takovou kočičku potkáte? Pravdou je, že epicentrem víceprstých koček je Amerika. Podle výzkumů byly kočky do Ameriky přivezeny z Anglie někdy v 16. století. Podle vědců žili víceprsté kočky na obchodních lodích, jelikož námořníci věřili, že tyto podivné kočky přinesou jejich lodi štěstí. Pravdou je, že v Evropě se kočky s polydaktylií téměř nevyskytují, jelikož byly během středověku považovány za abnormalitu, která byla spojována s čarodějnictvím a tedy nepřijímána.
Snow White
Kočkám s polydaktylií se přezdívá také jako Hemingwayovy kočky, jelikož právě Hemingway byl milovníkem koček a jednu takovou vlastnil. Pojmenoval ji Snow White a svůj gen přenesla i na své potomky. Na ostrově Key West se tak začaly rozmnožovat víceprsté kočky a dodnes na tomto místě stále žijí.